Ahmet Oran Contemporary’de

Ahmet Oran Contemporary İstanbul 2018’de

Haber : Elvan Başaran Taş

  • C.A. Contemporary Dünyaca Ünlü Türk Ressam Ahmet Oran ile Contemporary İstanbul 2018’de…

Viyana’nın önde gelen yeni galerilerinden C.A. ContContemporary dünyaca ünlü sanatçılarından Türk ressam Ahmet Oran’ın en yeni soyut resimlerini Contemporary İstanbul 2018‘de sanatseverlerle buluşturuyor.

Resimleri kuşatıcı, mekansal bir hacim duygusu yaratan dünyaca ünlü Türk ressam Ahmet Oran 20-23 Eylül tarihleri arasında Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Contemporary İstanbul 2018’de eserleri ile B 604 numaralı standda yer alacak. Yaşamını Viyana ve İstanbul’da sürdüren Oran, resimlerini İstanbul’un tarihi katmanları, hareketli geçmişi, heyecan verici çağdaş yaşamı ve durmayan enerjisinden aldığı ilhamla yaratıyor.

Viyana’nın önemli galerilerinden C.A. Contemporary Ahmet Oran’ın eserlerinin yanı sıra bünyesinde Komet (Gürkan Coşkun), Eduard Angeli, Mireille Binoux, Aron Demetz, Johannes Heuer, Rudolf Rischer ve Florian Süssmayr’ın eserlerini bulunuyor.

Ahmet Oran Özgeçmiş

Çanakkale’de, 1957 yılında doğan Ahmet Oran, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Prof. Adnan Çoker Atölyesi’nde öğrenim gördü. Viyana Tatbiki Sanatlar Yüksekokulu’nda 1980–1987 yılları arasında Prof. Carl Unger’in resim, vitray ve grafik atölyelerine ve Prof. Adolf Frohner’in Atölyesi’ne devam ederek Viyana Tatbiki Sanatlar Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.

Ahmet Oran’ın renkle kurduğu sağlam ve bir o kadar da hassas, çok yönlü ve bir iç mantığa sahip ilişki, onun artık 30 yılı bulan ve özgün kesitler oluşturarak gelişen yaratım sürecinin ayırt edici özelliğidir.

Sanatçının daha önceki eserleri içeriye, uzamın derinliğine iniyordu, şimdiki eserleri ise dışarıya, bakan kişiyi kuşatan bir mekana açılıyor. 1980 yılından beri Avusturya ve Türkiye’de çeşitli sergiler gerçekleştirmiş olan Oran, yaşamını Viyana ve İstanbul’da sürdürmektedir.

*****

Önceki

Contemporary İstanbul açılıyor

Sonraki

Alinur’un Milenyum Resim Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar