55.Troia Festivali Son Buldu

55.Troia Festivali Son Buldu

Haber : Elvan Başaran Taş

  • Festivalin son akşamında sahne alan Dany Brillant hareketli danslarıyla Çanakkale’yi salladı.

Çanakkale Belediyesi’nin düzenlediği 55. Uluslararası Troia Festivali beş gün boyunca, konserden sergiye, tiyatrodan söyleşiye kentin pek çok noktasında 7’den 70’e binlerce kentliyi ve konuğu ağırladı. Dünyaca ünlü pek çok sanatçının performanslarını sergilediği 55. Uluslararası Troia Festivali son akşamında Çimenlik Kalesi’nde Dany Brillant ve Özgürlük Parkı’nda Rubato’nun konserleriyle son buldu.

Dany Brillant’dan Muhteşem Konser…

55. Uluslararası Troia Festivali’nin son performanslarından biri “Big Band” müziğinin Fransız temsilcilerinden Dany Brillant oldu. 13 Ağustos Pazartesi günü Çimenlik Kalesi’nde sahne alan Brillant, muhteşem şovuyla kentlilerden büyük alkış aldı. Şarkılarıyla geceye renk katan Brillant ve orkestrası, sıcak ve samimi tavırlarıyla herkesin gönlünü kazandı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan başta olmak üzere konsere katılan kentliler Dany Brillant’ın şarkılarına danslarla eşlik etti.

Özgürlük Parkı’nda da Rubato Rüzgârı Esti…

Festivalin son gün etkinlikleri kapsamında Rubato grubu da Özgürlük Parkı’nda sahne aldı. Konser alanını dolduran çok sayıda kentli Rubato’nun sevilen parçalarına hep birlikte eşlik ederek keyifli bir akşam yaşadı.

Sanatçılar Troia Festivali’ne Renk Kattılar

Çanakkale’nin kültür, sanat hayatına yıllardır büyük katkı sağlayan Uluslararası Troia Festivali, bu sene de birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu. Çanakkale Belediyesi’nin talebiyle dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın bestelediği ‘Truva Sonatı’ ile Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetimindeki Troia Efsanesi Operası başta olmak üzere festival boyunca Eleni Karaindrou ve Orkestrası, Barcelona Gibsy Orchestra, Dany Brillant, Erol Evgin, Mehmet Erdem, Resul Dindar, Dina Ensemble gibi pek çok sanatçı Çimenlik Kalesi ve Özgürlük Parkı sahnelerinde sevenleriyle buluşturdu.

Festivalde Fecri Polat, Haluk Şahin, Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu söyleşileriyle festivale renk katarken, “Damadım Olur musun?”, “Toros Canavarı” ve “Anlatılan Senin Hikayendir” isimli tiyatro oyunları kentlilerle buluştu.

Unutulmaz Sergiler

Bunun yanı sıra “55.Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım Yarışması Eserleri Sergisi” Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde, Seramik Ustası İsmail Bütün ve kursiyerlerinin “Çanakkale’den Troia”ya isimli Seramik Sergisi Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde, “Troia Seramikleri” Sergisi Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde, Doç. Seyhan Yılmaz’ın “Troia’da Ağaçlar” isimli Seramik Sergisi Çanakkale Seramik Müzesi’nde, Zeynep Gümrük’ün “Doğadan Denemeler” isimli Seramik Sergisi Yazar ve Sanatçı Evi’nde, Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi’nin “Çocukların Gözünden Troia Masalları” isimli sergisi Korfmann Kütüphanesi’nde, 7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması “Kırkyamanın Dilinden Troia Destanı” Sergisi Akol Otel’de sanatseverler ile buluştu.

*****

Önceki

15 Ağustos 2018 Günün Sergileri

Sonraki

16 Ağustos 2018 Erol Manisalı-Söyleşi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar