Yurt Sorunu

Yurt Sorunu

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Herkesin var bir sorunu. Öğrencilerini de yurt sorunu. İnsanlar sorunlarını çöze çöze yaşamlarını sürdürürler. Öğrenciler de yurt sorunlarını çözerek eğitimlerini sürdürecekler, her biri bir iş başına geçecek… Yarınımız onlara bağlı…

Bugünlerde, yüksek öğrenim, üniversite öğrencilerinin yurt sorunları gündemden düşmüyor yazılı, görsel, sözel basında… Yurt bulamayan öğrencilerin parklarda yattığı yazılıyor. Velileri, ilgilileri, bütün yurdu ilgilendiriyor bu sorun. Çözmek için uğraş veriyorlar. Ama yine de açıkta kalan öğrenciler az değil! Hele de kırsal kesimden, varoşlardan gelen öğrencilerin işi daha da zor görünüyor!

Bir zamanlar ben de yaşamıştım böyle bir sorunu. Kızım Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ni kazanmıştı. Ankara’ya gittik. Rahmetli Nedim Tarhan sınıf arkadaşımdı. Kendilerinde kalabileceğimizi söylemişti. O gün Nedimlere uğradık, konuğu olduk. Ertesi gün Ulus Öğretmen Evi’ndeydik. Okula kaydımızı yaptırdık. Gel gelelim nerede kalacaktık? Devlet yurdu çıkmamıştı. Ne zaman sıra geleceği de belli değil. Aldı bir tasa bizi. Ne yapacağız, çırpınıp duruyoruz. Yurt çıkana dek öğretmen evinde kalmayı tasarladık. Yöneticilere bilgi verdik, olumlu karşıladılar.

O yıllarda Adana-Karaisalılı olan yerdeşim bir millet vekilini meclisteki odasında buldum. Benim gibi epeyce ziyaretçisi vardı; hepsinin derdini dinliyordu. Sıra bana geldi. Anlattım. “Geç kalmışsınız” dedi. Ben de, Başbakan “Öğretmen çocuklarına öncelik tanınacak” dediğini söyledim. “Ohoooo” dedi “böyle düşünürseniz çok beklersiniz!” “Ne yapalım, başka yapabileceğimiz bir şey yok!” yanıtını verdim.

Kartvizitini verdi, Yurtlar Genel Müdürlüğüne yolladı. “Ben telefonla bildiririm, sorununuzu çözerler” dedi. Gittim, iyi karşıladı beni. Yakın zamanda sorunun çözüleceğini belirti. Adana’da öğretmendim, görevime döndüm. Gerçekten de çok sürmedi, yurt çıkmıştı bizim kıza. Rahatlamıştım…

Şimdi düşünüyorum da bu çocuklar, bu çocukların velileri böyle bir yönteme baş vuracaklar mı? O zamanlar öyleydi. Köprülerin altından çok su geçti. Koşullar değişti. Yeteri kadar yurt yok, evler pahalı deniyor.

Ne olacak bu çocukların hali?

26 Eylül 2021, Çamlıyayla

*****

Read Previous

Safter Çevirgen’in “Çarpıntı”sı Adana’da Açılıyor

Read Next

Türkiye Kaykay Şampiyonası Bitti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: