Sevgi Yener Resim Sergisi

Sevgi Yener Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Sevgi Yener, resimlerini 14 Aralık 2021 günü, Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl sanat Galerisi’nde sergiledi. Sergide 35 tablosu yer alıyordu. Ressamın ilk kişisel sergisiydi bu.

Ressam, Adana doğumlu, emekli İngilizce öğretmeni, Adana’da oturuyor. Renkleri seviyor. Sıcak renklere ağırlık vermiş. Daha çok kadın figürleri görülüyor. İşte bir kadın. birçok kadın, onun çizgisinde, fırçasında, renginde canlanmış, yaşama dönükler, kanlı, canlılar.

Çiçeklerle bezenmiş bir tablo. Sarı fon üzerinde belirlenmiş, sanırım bir oturma odası. Sıcak renkler ağılıklı, ama yer yer soğutulmuş renkler de kullanılmış.

Burada da hemen aynı sırada, Osmanlı dönemi giysileri içinde, bir hatun resmedilmiş. Elleri yukarı duvara uzanmış, yeşili çok bir dalı okşuyor gibi, ayağında nalin, sol elinde sümbül, terekli bir pencere önünde betimlenmiş kadın…

Burada da deniz rüzgarına kapılmış bir kadın. Deniz mavisi renklerle oluşturulmuş, saçları savruluyor, dalgalanıyor deniz… Şurada da dört kadının bulunduğu tablo, renkler, çizim, fırça vuruşlar güzel, yerli yerinde, capcanlı duruyorlar.

Bir tablo daha karşımda, genç bay ile, genç bayan, sarılmışlar… soğuk sıcak renklerle betimlenmişler. Saçları sırtından aşağı dökülüyor, bay belinden sarılmış. Benek benek, çizgi çizgi fonda yer alıyor tablo… İşte bir kadın daha, eski antik çağdan kalma.

Singer marka dikiş makinesinin başında kadın, ormanda şemsiyeli iki genç, karakalemle betimlenmiş bir kadın portresi,.. Yine bir kadın portresi, geleneksel başlık taşıyor, bakışları ileri ve anlamlı…

Biçtikleri ekinleri omuzlarında götüren dinç kadınlar, giyinişleri de öyle. Yanlarında bir ekin tarlası, alabildiğine uzanan kırlık alan… Ve kübik bir tablo, İç içe geçmiş geometrik biçimler almış kadın portreleri ateş renginin tonlarıyla betimlenmiş.

Atatürk’e çiçek sunan, yakasına çiçek takan bir çocuk, çocuğa anlamlı bakışlarıyla bakan Atatürk portresi betimlenmiş. Hemen yakınında, kara tahta başında Türk harflerini öğreten, Başöğretmen Atatürk tablosu görülüyor.

Ressamın babasıyla, annesinin gençlik yıllarından bir fotoğrafı canlandırılmış… kırda bir yerde oturuyorlar, karşıya bir noktaya doğru bakıyorlar… kim bilir neler düşünüyorlar?…

Birde natürmort, üzüm, elma,, armut, anlamlı renklerle resmedilmiş….

19 Aralık 2021, Adana

*****

Önceki

Designers İconic Look Yeni Yıl Festivali

Sonraki

Betül Fırat & “Mihrinin Hicranı”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar