ORHAN PAMUK’un ADANA GÜNLERİ

Nobel ödülllü Yazar için imza günleri, söyleşiler düzenlendi

ORHAN PAMUK’un ADANA GÜNLERİ

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Orhan Pamuk ; 5 Mart 2016 günü Adana’ya geldi. M1’de, Kitapsan’da, Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi Salonu’nda imza günleri, söyleşiler düzenlendi. Büyük ilgiyle karşılandı. Son romanı ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ı tanıttı. Yazın yaşamı, romanları üzerine konuştu. Daha çok gençlere kitaplarını imzalattı, birlikte fotoğraf çektirdiler.

Nobel ödülü alması ülkemizde büyük yankılar yarattı. Hakkında olumlu/olumsuz birçok yazılar yazıldı, konuşmalar yapıldı. Ülkemizin tek Yazın Nobele Ödülü alan yazarımızdır. Onu bütün dünya tanıyor, biliyor, biz yine de özetle tanıtıtalım.

Orhan Pamuk1

Orhan Pamuk , 7.6.1952’de İstanbul’da doğdu. Yazarlığa 1974 yılında başladı. İlk romanı ‘Karanlık ve Işık’, 1982’de ‘Cevdet Bey ve Oğulları’ adıyla yayınlandı. Orhan Kemal roman ödülü aldı. Kitapları 63 dile çevrildi.  13 milyon baskı yaptı. 2006’da Nobel Ödülü  kazanan ilk Türk yazarı oldu. Aynı yıl Time dergisince en etkili  100 kişiden biri seçildi. 20’den fazla yapıtı yayınlandı. 20’si yabancı olmak üzere 26 ödül kazandı. ‘Karanlık ve Işık, Cevdet Bey ve Oğulları, Sessiz Ev (2), Beyaz Kale, Gizli Yüz, Kara Kitap, Benim Adım Kırmızı (3), Kar(2), Şeylerin Masumiyeti, Masumiyet Müzesi, Kafamda Bir Tuhaflık Var(2)* adlı yapıtları yurtiçi/dışı ödüller kazandı. Yabancı/yerli olmak üzere 12 fahri doktora sanı verildi.

Orhan Pamuk2

Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde özetle şöyle konuştu: 40 yıldır yazıyorum. Yılda 180 sayfayı buluyor. Romancı yalnızca yaşadıklarını değil, yaşamadıklarını da yazar. ‘Cevdet Bey ve Oğulları’nı 1973’te yazdım, dedemi, babamı, kendi yaşamımı anlattım. Yazacağım romanlar için araştırmalar, röportajlar yapıyorum. Eski metinleri yeniden postmodern olarak değerlendiriyorum. Sfokles’in Oidipus’unu, Firdevsi’nin Şeyhnamesi’ni okudum, değerlendirdim.

Kim ne derse desin, nasıl eleştirirse eleştirsin romanlarımı yazıyorum. Felsefeyi, edebiyatı seviyorum, karşılaştırıyorum. Belki de farkında olmadan derslerde okunacak kitaplar yazmış oluyorum.

Read Previous

ECEM HOTOĞLU “LOKAL ANESTEZİ”

Read Next

ADANA RESSAMLAR TOPLULUĞU RESİM SERGİSİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: