MERSİN’DEN GELEN YAZINCILAR

MERSİN’DEN GELEN YAZINCILAR

M. Demirel Babacanoğlu

Yazıncılar 026

Zeki Büyüktanır’la konuşmuştuk telefonla, İzmir’den Mersin’e, oradan da Adana’ya geleceğiz diyordu. Gelmişler cumartesi günü. Ben de Mersin’de karşılayayım diyordum, olmadı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan’ın, ‘Anayasa tuzağı’ adlı koşması vardı o gün Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda. Üyesi olduğum Adana ADD şube Başkanı İsa Kayadan da izlememi-dinlememi istiyordu, erteledim yarına.

Tansel Çölaşan, Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Siyasetçi Uluç Gürkan konuştular. Anayasayı değiştirecek olan, başkanlık dizgesini savunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa suçu işlediğini, ileride bu nedenle sorguya çekilebileceğini vurguladılar.

Daha önce şiirimsi bir yazımda konuya değinmiştim.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlıktan ayrıldı. Yerine evetçi bir başbakan atamayı mı düşünüyorlar? İlle de başkan olacağım anlamında konuşmalar yapıyor Cumhurbaşkanı.

Konuklar geldiler, Ziyapaşa Parkı’nda buluştuk. Ben, Ali Ozanemre, Çetin Yiğenoğlu vardık. İzmir’den Mersin’e gelmişler, bugün de buraya.

Yazıncılar 012

Zeki Büyüktanır, Bilsen Başaran, Birsen Kırbaş. Ferhat İşlek… Ferhat İşlek‘in de Mersin’e yerleştiğini belirtelim. Çay içtik, Ulucami bitişiğindeki kahveden. Oturduk konuştuk, Adana’dan. “Atatürk Şair Şiir, Çöp Kutusu” adlı kitaplarımı Ferhat İşlek’e, Birsen Kırbaş’a armağan ettim. Bilsen Hanımla, Zeki Büyüktanır’a göndermiştik İzmir’e.

Bilsen Başaran “Sözün Gümüş Kapısı” kitabını, Zeki Büyüktanır “Troyadan Kurtuluş Savaşına Anadolu Destanı, Anadolu’nun Temel Kültürü Alevilik, Yazı ve Şiir düşleriyle Ferhat İşlek” adlı kitaplarını bana imzaladılar…

Yazıncılar 022

Kalktık, Ramazanoğlu Konağı’nı, Ulucami’yi, Büyüksaati, Ziyapaşa Parkı’nı gezdik. Yürüdük, Yeni Uğur’a uğradık, cezerye, lokum gibi yiyecekler aldılar. Sonra da Karasoku Mahallesi’ndeki Yazarlarevi’ni gördük. Dahaca restore edilmemiş, edilecek.

Ulus Parkı’na geldik. Oturduk çay içtik, çevreyi gözledik, Tarihi Kız Lisesi’ni, Seyhan Irmağını gördük. Seyhan Baraj Gölü kıyısında bulunan Çukurova Üniversitesi Sosyal Tesislerine gittik. Kahve içtik, baraj gölünü izledik.

Adana’dan, yazıncılardan, kitaplardan, öykülerden, şiirlerden konuştuk. Akşam yaklaşıyordu, vedalaştık.

Read Previous

Art On’da Kent Manzaraları

Read Next

3. Bakırköy Sanat Şenliği Yapıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: