Mehmet Tevfik Utku’nun 3.Kişisel Resim Sergisi

Mehmet Tevfik Utku’nun

3.Kişisel Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu

Mehmet Tevfik Utku, Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde “3. Kişisel Resim Sergisi”ni 12 Şubat 2020 Çarşamba günü açtı. Sergide eş dosta akraba sanatseverler bulundular. Sergi 20 Şubat’a kadar açık kalacak.

Ressam Mehmet Tevfik Utku, 1959’da Tarsus’ta doğdu. İlk orta liseden sonra, 1993’te Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nü bitirdi. Adana’da bir kamu dairesinde çalışmaktadır.

Çocukluğundan beri resme karşı büyük ilgisi vardı. Mersin Güzel Sanatlar Galerisi’nde İlhan Çevik Atölyesi’nden 1993’te mezun oldu. Karakalem, pastel, yağlıboya teknikleriyle resimler yapmaktadır.

Tarsus Ressamlar Derneği üyesidir…

Mersin Tarsus ve Adana’da daha önce iki kişisel resim sergisi açtı; üç karma resim sergisine katıldı.

Resimler sıcak renk ağırlıklı olup genellikle figüratif, natürmort tablolardan oluşmaktadır. Sergi için afişe edilmiş bir tablosuna bakıyorum, ev içi görüntüsü. Bir genç oturmuş çekyata, fonda tablolar, kucakta ve ayak yanında bir köpek yer almış. Genç gayet doğal duruşla betimlenmiş.

Kucaktaki köpek güven duygusu içinde, ayaktaki köpek öyle değil. Sıcak ve soğutulmuş renkler kullanılmış burada.Bir baloncu, çocuklara balon satıyor, yine sıcak ve soğuk renklerle betimlenmiş fonda gök mavisi, evler göze çarpıyor.

Haa bir de kantarcı var burada, çocukları tartıp para kazanıyor. Kantarcı orta yaş üzerinde, çocuk okul giysisiyle betimlenmiş.Beş natürmort, vazoda, zeminde, evde … özgün renkleriyle verilmiş çiçekler…

Masada üzümler ve kitap okuyan bir kadın… Bacak bacak üstüne atmış, kendini güvenle okuyor kitabı. Sıcak rengin mavisinden sarısına, turuncuna, grisine doğru bir betimleme…

Atatürk, her kesimden insanları kucaklamış… Bize gösteriyor sevgiyi, barışı, bir bayrak altında yaşamayı… Sıcak rengin tonları ölçülü biçili olarak verilmiş.

Çalışan çocuklar, yolda yürüyen, kumsal çıkışında dinlenen, müzikle eğlenen, tarlada çalışan, berberde saçını düzelttiren, yatan, uyuyan insanlar yer almışlar tablolarda…

Darısı gelecek sergilere diyoruz. 16.02.2020, Adana

*****

Read Previous

Sevgililer Günü’ne TANGONEVA damga vurdu

Read Next

K.Muzaffer Gençer’in “Onda Birçok Renk Var” Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: