LALE GÜLYAŞAR “TULİPA”

LALE GÜLYAŞAR “TULİPA”

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Lale gül 004

Lale Gülyaşar, 15.4.2016 günü, Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi (AÇS)’nde lale, gül, yaşamdan oluşan “Tulipa” isimli resim sergisini açtı. Sergiyi ressamlar, sanatseverler, konuklar izlediler.

Lale Gülyaşar, Mustafa Dulda Atölyesi’nden beş yıl resim dersleri almış, mezun olmuş. On altı yıldır resim yapıyor. Resimlerinde sıcak, soğuk renkleri kullanıyor.

Lale gül 010
Toplulukta tam orta kırmızı ayakkabılı Hanım Ressam Lale Gülyaşar’dır.

Bu sergisinde bulunan tablolarda sıcak renkleri kullanmış. Görüntü olarak baharı canlandırmış. Baharda açan çiçekleri, yaprakları, dalları betimlemiş. Bahar renkleriyle donatmış resimlerini.

gülyaşar

Daha çok lalelere yer vermiş. Bilindiği gibi bir dönem Osmanlılar, Lale Devri yaşadılar. Lale soğanları yetiştirip batı ülkelerine özellikle Hollanda’ya sattılar. Lale devri bitince lalecilik de söndü gitti. Bugün Hollanda bu konuda çok ileride, bütün dünyaya lale ihraç etmektedirler.

Lale gül 012

Bizde de kimi girişimler lalecilik yapıyor.

Ressam kendi adıyla ilişkilendirip laleri betimlemiş. Değişik renklerde, değişik biçimlemelerle vermiş. Fırça çekimleriyle, çizimleriyle tablolarını daha bir güzelleştirmiş.

Read Previous

Oktay Akbal 93. yaş gününde anılıyor

Read Next

20 NİSAN 2016 ÇARŞAMBA ; GÜNÜN SERGİLERİ

2 Comments

  • İsmim Lale ve aynı zamanda ziraat mühendisi olduğum için lale resimleri yapmaya karar verdim. Sergime de Lale’nin Latincesi olan Tulipa ismini verdim.İstanbul Sanat Magazinde resimlerimin yayınlanması beni Mutlu etti?

  • İlginize çok tşkkrler..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: