KÜTÜPHANELER HAFTASI

Kütüphaneler Haftası , Adana’da Hacı Ömer Sabancı Kültür Sitesi’nde Kutlandı..

KÜTÜPHANELER HAFTASI

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Mart ayının son pazartesi Kütüphaneler Haftası 2016 yılının 28 Mart’ına denk geldi. Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş telefonla, iletiyle bildiriyor; Valilikçe  Kütüphaneler Haftası Atatürk Parkı’nda kutlanacak, sizin adınızı veriyorum kitaplarınla gel. Hafta yaklaşırken bir bilgi daha geldi; kutlama terör nedeniyle Hacı Ömer Sabancı Kültür Sitesi’ne alındı…

Kütüphane 01
Halise Tekbaş , Selim Arslan , M.Demirel Babacanoğlu

Yedinci Göğün yıldızı, Teyzemin Köseleri Atatürk Şair Şiir, Çöp Kutusu’ adlı kitaplarımdan beşer tane alıp gidiyorum. Birkaç şair-yazar gelmişler, kitaplarını masalara yerleştirmişler, ben de bir masaya oturdum. Kitap alan yok. Valilikten gelip bakan da yok. Arkadaşlar sızlanıyorlar. Yetkililer gelip birer ikişer kitap alsalar diyorlar. O sırada, bir şairden, bir okulun öğretmeni öğrencilerinin hepsine kitap aldırdı, onun sızlaması geçti. Zaten ben satarım matarım diye gitmemiştim. Ceyhan’dan gelen bir abimiz iki kitap almasaydı, hiç kitap satamayacaktım.

Kütüphane 015

Bir batılı  düşünür şöyle diyor ‘kütüphane açılan yerde bir hapishane kapanır.’ Vallahi ben hapishane kapandığını hiç görmedim, gören varsa söylesin; kapanmak şöyle dursun git gide yenileri açılıyor. Tanrı’nın ilk buyruğu ‘Oku!’ ama kimse okumuyor. Tarih boyunca kitaplar yakılıyor, hapsediliyor. Kitap okuyanlardan kimileri de, bir başkasına kendi okuduğu kitabı oku diyor. Her kafaya göre kitap var mı bilmiyorum? Kitabın konusu, içeriği çok önemli değil, edebi olması önemli bence. Eğer bir kitap edebi değilse o kitap, kitap değildir.

Kütüphane 016

Karacaoğlan Edebiyat Müzesi Müdürü Yusuf Ziya Yılmaz, İl Halk kütüphanesi Müdürü geldiler. Bizi tebrik ettiler. Katılım belgesi sundular. Biz de teşekkürlerimizi bildirdik.

Kütüphane’de kitap, karikatür, resim, hat sergisi açılmış, izledik. Güzel şeyler bunlar, kaç kişi izledi bilmiyorum!

Read Previous

TGC 6 Nisan’da Öldürülen Gazetecileri Anıyor

Read Next

KAÇAR’DAN ÖVÜLECEK BAĞIŞ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: