KEÇİ ve İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK

KEÇİ ve İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK

Demirel Babacanoğlu Yazdı

(Mehmet Genç, 1955 Aydın doğumlu, İngilizce öğretmeni, 2011’den beri İzmir’de yaşıyor. Yüreğimin Kanat Sesi, Yüreğim Elimde Kalır, Şiir Tanıktır Aşka, Ninti adli şiir kitapları vardır. Edebiyatla uğraşır, ses verir dergilerde… )

Genç’in yazıları ilginç gelir bana. Her yazısında bir inceleme, bir araştırma izi vardır. Bu yönüyle okurun ilgisini çekmesini başarır.

Berfin Bahar Dergisi’nin Kasım 2015/213. sayısında ‘Dikine sorularla keçi’ başlıklı yazısı ilginçliğini tümüyle üstünde taşımaktadır. Baştan sona keçiyle ilgili bilgiler tesellemeler anlatılmaktadır.

keçiler
Bana göre keçi hayvanların en temizi. Suyun gözünden içer suyu. Öyle pis yerlerden bir şey yemez. Keyfine zevkine düşkün bir hayvandır.

Genç, iki dirhem bir çekirdek demiyle ilgi kuruyor keçiyle. Bizim oralarda çok güzel giyinen, ilgi çeken, kendine imrendirene, baktırana derler bu deyimi.

Peru’nun dağlık bölgelerinde yetişen keçiboynuzu yani harnup bir keçinin buluşuyla ortaya çıkar! Doğada, çekirdeğinin ağırlığı değişmez. Bu nedenle, Araplar, Selçuklular, Osmanlılar ağırlık birimi olarak kullanmışlar çekirdeği.

keçiboynuzu

Çekirdeğin ağırlığı 0.2 g5 tanesi  1 g.  1283 g. gelen okkanın 400 de birine 1 dirhem denir. 1 dirhem ise 3.245 g.’dır. Eski altın paraların ağırlığı 2 dirhem bir çekirdeğe denk gelmektedir. 2 dirhem 1 çekirdek 6.699 g.’dır. Giyimine 2 dirhem 1 çekirdek harcayabilen insana iki dirhem bir çekirdek denirdi. İşte çekici olmanın, güzelleşmenin bedeli bu.

Mehmet Genç bunu çok güzel açıklamış ama hesapları yapan benim. Şimdi usuma bir şey geliyor! Neden Peru’nun keçileri, harnubu buluyor da bizim keçiler bulamıyor? Bizim keçiler bu kadar akılsız mı? Yoksa bizim dağlarda harnup mu yok? Harnup Akdeniz bitkisidir. Adana, Mersin, Antalya’da bol miktarda yetişir.

keci-

Mehmet keçiyi İzmir’in dağlarına, Ege Denizi’nde Kardak’a salsaydı harnubu çoktan bulurdu. Harnubu keçi bulduğu için de ona keçi boynuzu deniyormuş.

Ya bizim Ankara keçileri, onların heykelini bile diktik Ankara dağlarına. Aman birileri kulp takıp kaldırmasın o heykelleri.  Ya bizim kıl keçiler? Torosların Yörüklerine sorun onları…

Haydi iki dirhem bir çekirdek giyinelim, olmaz mı?

Read Previous

“Yaşayan Değerlerimiz”

Read Next

13 NİSAN 2016 ÇARŞAMBA ; GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: