Eğitimci Yazar Hüseyin Hüsnü Tekışık

Eğitimci Yazar Hüseyin Hüsnü Tekışık

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Eğitimci Yazar Hüseyin Hüsnü Tekışık’ı, Düziçi İlköğretmen Okulu son sınıfındayken, Teşkilat ve İdare Tatbikatı kitabından tanıdım. Yazışmaları, yöneticiliği onun kitabından öğrendik. İlköğretim yöneticiliğinde bulunduğum yıllarda büyük ölçüde yararlandım onun kitabından. Öğretmen okullarında okuyanları onun kitabından öğrendiler yöneticiliği!

Hüseyin Hüsnü Tekışık

07 Aralık 1928, Giresun-Şebinkarahisar’da doğmuştu. 08 Eylül 2014 Ankara’da yaşamdan ayrıldı. O yıllarda Ankara’daydım. Öğretmenlere armağan ettiği Emekli Öğretmenler Derneği binasındaydım. O gün şunları yazmışım not defterime:

“12 Eylül 2014, Eğitimci Yazar Hüseyin Hüsnü Tekışık 08 Eylül 2014 günü dünyamızdan ayrıldı. Bir okul nasıl yönetilir, onun kitaplarından öğrendik. 17 okul bağışlamış MEB’na, Ankara’da Emekli Öğretmenler Derneği, her şeyi tamam olan bir dernek binası bağışlamış. 4 Bin makale, öğretmen okullarına ders kitabı yazmış… Bu saygın eğitimcimiz unutuldu! Ne gazeteler, ne tv’ler, ne radyolar bir habercik bile yapmadılar! Dostlara, arkadaşlara, eğitimcilere duyuruyorum. Sevenlerine, ailesine baş sağlığı diliyorum. (MDB)”

Hüseyin Hüsnü Tekışık öğrencilerle

Söz konusu dört dörtlük bina Ankara’nın ortasında Sakarya Caddesine yakın bir yerde. Çay odası, oyun odası, söyleşi odası, dinlenme odası, yemek odası, tuvaleti lavobası, duşuyla öğretmenlere hizmet veriyor. Anadolu’dan gelen öğretmenler, tanıdık dost ve arkadaşlarını bu binada bulabilirlerdi. Resim öğretmenimiz İbrahim Bayram’ı, tarih öğretmenimiz Ahmet Z. Özdemir, ve daha başkalarını orada görüyor, konuşuyorduk.

Hüseyin Hüsnü Tekışık’ı da dinlenme odasında arkadaşlarıyla sohbet ederken görmüştüm. Gösterişsiz, iddiasız, dingin, saygın biriydi.

MEB’e armağan edilen okul

Dahaca tanıyalım eğitimci yazarımızı:

İlk, ortayı Şebinkarahisar’da bitirdi. 1948’de Sivas Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Bingöl Karlıova’da altı yıl öğretmenlik yaptı. 1959’da, Gazi Eğitim’in pedagoji bölümünü bitirdi. Sivas, Ankara ilköğretim müfettişliği yaptı. 1975’te emekli oldu. Çağdaş Eğitim dergisini çıkardı, 350’den fazla makale, 86 Öğretmen meslek, okul kitabı yazdı. Kitaplarının gelirleriyle 13 ilde 17 okul, 1 Kültür Mrk., 1 Halk Eğ. Mrk., 1 Rehberlik Araştırma Mrk., Öğretmen evi bağışladı Milli Eğitime. 191 cilt Türkçe, 384 cilt Osmanlıca-Arapça yazma kitap olmak üzere 375 yapıtı Milli Kütüphane’ye armağan etti. Ankara’da Tekışık Eğitim Araştırma Geliştirme Vakfını kurdu… Ödüller aldı.

Hüseyin Hüsnü Tekışık İlköğretim Okulu

Ödülleri

1995-MEğ. Müdürler kurulu kararıyla öğretmenlik, yöneticilik üstün başarı, 1990-Türk Eğ. Der. Bilim kurulu hizmet, 1993-MEB’lığı çok yönlü hizmet, 1995-Bolu İzzet Baysal Üni Fahri doktora ünvanı, 1996-Cumhurbaşkanlığı şükran plaketi, 2003-Sivas Cumhuriyet Ünv. fahri doktora ünvanı, 2003-Türkiye Olimpiyat toplumsal fair play, 2004-ODTÜ Prof Dr. Mustafa Parlar Eğitim Araştırma Vakfı hizmet, 2007-Türkiye Ana Çocuk Sağlığı, Aile Planlaması

Vakfı, Atatürk Haftası hizmet, 1984-2008-Kültür Bak. şükran plaketleri, 2008-Giresun Ünv. bilim fahri doktora ünvanı, 2008-TBMM üstün hizmet, ödülü ve değerlendirmelere layık görülmüştür.

Eğitimci, özverili, hizmet sever yazarımızı yedinci ölüm yıldönümünde sevgiyle, saygıyla anıyor, ailesine, sevenlerine baş sağlığı diliyor, yeri İrem Bahçesi olsun diliyoruz.

19 Eylül 2021, Çamlıyayla

*****

Read Previous

Atahan Özkanlı’nın Fotograf Sergisi Büyükada’da Açıldı

Read Next

21 Eylül 2021 Salı Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: