ÇUKUROVA EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ ŞİİR ŞENLİĞİ

Şenlikte Kültür Gezisi de Yapıldı

ÇUKUROVA EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ ŞİİR ŞENLİĞİ

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı.

Şenlik 008

Çukurova Edebiyatçılar Derneği, Başkanı Halise Tekbaş öncülüğünde, 27-28 Mayıs 2016 günleri uluslararası Türk Dünyası şiir şenliğinin ikincisini gerçekleştirdi.

Şenlik 004

Şenliğe katılmak için Çamlıyayla’dan geldim. Yurt dışından gelenler Büyük Sürmeli Oteli’nde kalıyorlardı. Sabah otelin önünde toplandık. Büyükşehir Belediyesi iki otobüs ayırmıştı, doluştuk içine, Yılankale’ye doğru yol aldık. Onarım (restore) çalışmasıyla kalenin coğrafyası bozulmuş. Eski konumda olmadığı için neredeyse tanıyamayacaktım kaleyi! Aşevi gibi bir şey konmuş böğürcüğüne. Taş döşeli yollar yapılmış. Gizemini yitirmiş kale. Döndük, ekmek yemek vs, akşam oldu.

Şenlik 059

Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’ne gittik. Şiir, müzik dinletisi sunuldu.

Denebilir ki şiir okunmadı da deyiş, söyleyiş, söz, sözcük gibi şeyler söylendi. Şiirin görevi anlatıcılık, dayatıcılık değildir, güzellik, sevgi, estetik olmalıdır şiirin ilk işi… Dense dense bu tür söyleyişlere manzume denebilir!

Şenlik 2

Aşık Yahya Gürz’le konuştum. 1963 Düziçi doğumlu. 1980 yılında heves etmiş, başlamış saz çalmaya, derleme yapmaya. 2013’te Düziçi Karacaoğlan Şenliği’nde Karacaoğlan ağzı türkü söyleme yarışmasında ödül almış. Sözleri Karacaoğlan’a bestesi kendine ait şu türküyü söyledi:

“Şu yalan dünyaya geldim giderim

Var bana nispetle gez uğrun uğrun

Rakibin değilim aranı bozam

Yadlara düğmeni çöz uğrun uğrun

Düğün olup al bayrağı asınca

Usul boya keman biçince

Yâr sallanıp ya karşıma geçince

O zaman anladım söz uğrun uğrun

Karacoğlan der ki yalandır yalan

Aldatıp yarimi elimden alan

Gözyaşın mürekkep kirpiğin kalem

Ayrılık namesin yaz uğrun uğrun”

Şenlik 028

Bir şey daha ilgimi çekti. Çukurova Belediyesi’nden kimse yoktu? Acaba davet edilmediler mi? Edildiler de aldırmadılar mı? Yoksa bu tür etkinliklerde bezleri mi yok?

Ertesi gün aynı otelin önünden Karaisalı’ya yol aldık. Karaisalı hakkında bilgi ermeye çalıştım:

Karaisalı’nın eski adı Ceceli. 14. yy. ortalarında Yüreğir Bey 300 çadırla gelip Adana-Çaldağı’na yerleşmişler, zamanla genişlemişler. Beylerinden Karaisa Beyi, Ceceli’ye yerleştirmiş. Ceceli’nin adı, Karaisalı olarak belirlenmiş… Çakıt Çayı, Karapınar, Yerköprü, Kapıkaya Kanyonu hakkında bilgiler veriyoruz.

Bu yerlerin de coğrafyası değiştirilmiş. Eski Yerköprü diye bir şey yok, HES (Hidro Elektirik Santrali) yaptırılmış. Çakıt’ın rengi de akışı da değiştirilmiş. Almanlar demiryolunu döşerken kendileri için gazino yaptırmışlar, işten çıkınca burada eğlenirlermiş.

Şenlik 1

Karaisalı İmam Hatip Lisesi salonuna geldik. Başkan Halise Tekbaş şenliğin önemine dikkat çekerken , Belediye Başkanı Saadettin Aslan da çalışmalarını anlattı.

Şiir dinletisi başladı.

“Işıkhızında bile koşarken/ Tarihi asırlara işledik/ Canım Türkiye’m/ Seksen bir ilim/ Diyar diyar gezdim/ Baharında yazında/ Çayını içtim şekersiz/ Sen bilmezsin/ Kömür gözlüm/ dağlarından geçtim/…”

Şiirlerden yazabildiğim birkaç dize bunlar.

Saat 01.00 sıralarında geldik Adana’ya geldik. Vedalaştık.

Read Previous

30 MAYIS 2016 PAZARTESİ ; GÜNÜN ETKİNLİĞİ

Read Next

RENGARENK ; HARİKA ÖREN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: