CİĞERLERİMİZ YANIYOR…

CİĞERLERİMİZ YANIYOR…

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Atatürk diyor ki, “Ormansız toprak yurt değildir.” Ormanın yurtla ilgili ne kadar yakınlığı var görüyorsunuz. Ülkemizin bin bir yerinde yangın çıkmış, yakmış cayır cayır. Süsü, düzeni bozulmuş doğanın.

Adana, Mersin, Osmaniye, Antalya, Muğla, Kayseri-Manavgat, Bodrum, Milas, Marmaris, Köyceğiz, Akseki, Polatlı, Kozan, Osmaniye, Kadirli, İmamoğlu, Sarıçam… daha adı bilinmedik nice yerler yanıyor. Doğanın, cam kırıklarının, poşetlerin, cılalı taşların, ne idiği belirsiz insanların etkisiyle bir haftadır sürüyor yangın…

Düşünüyorum da yanlış mı diyorum kendi kendime; yooo; Kurtuluş Savaşımızda, Ege-yi işgal eden düşmanlar, yenilip kaçıp giderken yakıp yıkmadık ne yer, ne ağaç, ne orman, ne ev bırakmadılar. Acaba onlar mı geldi, onlar mı yaptı diyorum! Siz de düşünün biraz; böyle şey olabilir mi?

Bakınız yangınlarda neler olmuş? Cemile Hanımın, Manavgat yangında kanser için biriktirdiği 15 bin lirası, manken Tuğba Özay’ın çiftliği yanmış. Üç ölü, 58 yaralı varmış! Kim bilir belki de daha fazla. Evler boşaltılmış, hayvanlar ahırlardan, ağıllardan çıkarılmış. İnsanlar eli böğründe kalakalmışlar. Bundan sonra nasıl sürdürecekler yaşamlarını?

Mugla-Bodrum, Marmaris’te çıkan yangında 4 villa, 2 otel boşaltıldı, bavulunu alan turistler kaçtılar. Adana, Kozan, İmamoğlu dahil 22 yerde yangın çıktı, 7 köy boşaltıldı. Mersin-Silifke, Aydıncık çevresinde çıkan yangın nedeniyle Antalya yolu bir süre trafiğe kapatıldı. Antalya’da çıkan yangında Gündoğmuş-Bayır Köyünde Şair Yazar Arslan Bayır’ın evi hepten yandı, köy küle döndü.

Daha sayılamayacak kadar alanlar, evler, binalar, ağaçlar, makiler, ormanlar, ekili alanlar, bağlar bahçeler cayır cayır yandılar… Tosbağalar, kertenkeleler, kuşlar, kuş yuvaları, böcekler, akrepler, yılanlar, sinekler, ateş böcekleri, fareler, tilkiler, çakallar, tavşanlar, domuzlar, karıncalar, cırcır böcekleri, sayısız canlılar, toprağın kendisi, kayalar yandılar… Gönlümüz, içimiz, yaralarımız sızlıyor. Doğa ananın gözyaşları durmuyor…

Devlet, yerel yönetimler, TEMA, yardım kurumları AB, Azerbaycan, Rusya, Ukrayna, ABD, Pakistan, İran gibi yabancı devletler yardıma koştular.

Üzüntülerim taaa derinde, geçmiş olsun diyebiliyorum ancak… Elimden başka bir şey gelmiyor.

01 Ağustos 2021, Çamlıyayla

*****

Read Previous

2 Ağustos 2021 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

3 Ağustos 2021 Salı Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: