ANTALYA’DAYIZ – 7

ANTALYA’DAYIZ – 7

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Bugün bile deprem sona ermiş değil. 23 gün geçmiş aradan Çadır gelmedi, su yok, tuvaletler kilitli diyenler var. Adıyaman-çadır kentte tuvaletler kilitliymiş! Enkaz altında kalanlar varmış… Bu şikayetler bir gün sona erecek? Öğretmenevi’ne gittim, orada da bunlar konuşuluyor.

Çay geldi içtik. Saat 16.00’ya gelirken ANSA’a (Antalya Sanatçılar Derneği)’re gitmeye hazırlandık. Tramvaya bindik vardık. İranlı ressam Shabnam Majdabadi resim sergisini vardı; izledik. Ressam, konuya ilişkin bilgiler verdi. Devrimci bir sanatçının şarkılarından esinlenmiş; bu resimleri meydana getirmiş. Özgürlük arayışını işaret ediyor resimler! Dışavurumcu bir anlayış denebilecek tablolar bunlar.

Deprem bölgesinde hava soğuk, çadırlara, açık havaya soba kurmuşlar. Soba olmayan yerlere de ateş yakmışlar. Yanıyor koca kütükler çatır çatır. Toplanmışlar çevresine ısınıyorlar. Kayıplar var. Bazılarında bilinç kaybı yaşanıyor. Her yer harç, kuru toz, beton parçası, moloz yığıntısı. Parklara çadır kulübeler kurulmuş. İnsanlar yaşamaya çalışıyorlar.

Ülkemiz büyük ölçüde deprem alanı… Binalarımız ona göre yapılmamış. 1500’lü yılın başlarında İstanbul’da olan depremde büyük felaket yaşanmış. Erzincan, Hınıs, Varto, Van, Adana, İzmit, İstanbul, İzmir depremleri esin ver(e)memiş herhalde!

Felaket, felaket üstüne yaşıyoruz. Kaçıyoruz! Nereye?

01 Mart 2023, Antalya

*****

Önceki

“Kelepçe Kullanma Kılavuzu” Nisan Ayı Proğramı

Sonraki

6 Nisan 2023 Perşembe Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar