Adana’da “DÖRTLER KÜLTÜR MERKEZİ” KİTAP FUARI

Adana’da “DÖRTLER KÜLTÜR MERKEZİ”

KİTAP FUARI

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Adana- Dörtler Kültür Merkezi (DKM) Kitap Fuarı 22 Kasım 2019 günü, Seyhan Belediyesi-Yaşar Kemal Kültür Merkezi önünde açık alanda kurulan çadırlarda açıldı. Fuarın birinci devresini 30 Kasım günü biterken 8 Aralık’a kadar uzatılarak ikinci devresi başlatıldı.

DKM Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Karataş öncülüğünde Adana Milletvekili Ayhan Barut, kurum çalışanları ve sanatçıların katılımıyla görkemli bir açılış töreni yapıldı. Törende, başkan tarafından fuarın kalıcı olacağı belirtildi.

30 yıllık geçmişi olan DKM fuarcılık girişimiyle de kültür sanat alanında yerini aldı. Ayrıca katılımcılarla yapılan kısa anketlerde; katılımcılar mutlu olduklarını, teşekkür ettiklerini belirttiler; darısı gelecek yıllara dediler.

Adana’da ilk oluyor bir özel sektörün kitap fuarı açması.. Böyle bir girişim Adana kültür sanatına büyük ivme kazandırdı denebilir.

Adana kültür sanat dernekleri, kitapevleri bu alanda yer aldılar. Kitaplarını tanıttılar. Çukurova Edebiyatçılar Derneği, Adana Yaşam Sanat Derneği gibi dernekler kendilerine verilen çadırlar altında, üyelerinin imza günleri katılmalarını sağladılar.

Okurlardan çok az da olsa “ben yazarım” diyerek kitap toplayan oldu. Bu kişi bir yazardan kitap alacak gibi görünüyor, kitabı imzalattıktan sonra “ben müşteri değilim, yazarım” diyerek kitabın parasını ödemeden çekilip gidiyor.

Anladım, yazar yazara kendi isteğiyle andaç olarak kitabını imzalayabilir. Buna kimse bir şey diyemez, deme hakkı da yok. Niye böyle yapmıştır? Bilemiyorum.

Tabi, o imzalı kitap yazarına kaldı. Kim alacak o kitabı? Biraz düşün kardeşim; bakkala gitsen, bir kibrit istesen parasız alabilir misin?

Kitabı yazma emeğini saymazsak, bir kitap kaça basılıyor, kaça mal oluyor bir soluk alıp düşünmeli! Yazar bir de cebinden para verip bastırıyor bu kitapları… Sen, ben müşteri değilim, yazarım deyip kitap imzalatıyorsun, parasını ödemiyorsun?

Bir yazar da, stantlarında okurlarına kitap imzalamakla olan şair yazarları, Yaşar Kemal Kültür Merkezi-Mehmet Akif Salonu’na davet etti.. Kendi kitabını tanıttı. Sonra da alandaki standa geçip kitaplarını imzaladı. Doğal mı?

DKM, Atatürk’ün yazdığı Nutuk; Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın Kur-ân-ı Kerim’in Yüce Meali adlı kitabını dağıttı…

Bir de DKM’de yer alan şair yazarlara törenle teşekkür plaketi verdi. Teşekkür ediyoruz.

*****

Read Previous

50.yılında Uğur Dündar ve “Ustaya Saygı Günü”

Read Next

Ressam Sedef Yavuzalp’den İki Sergi birden

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: