ADANA’DA 23 NİSAN

ADANA’DA  23 NİSAN

M. Demirel Babacanoğlu yazdı

Adanada 23 nisan 011

Adana’da 23 Nisan, Atatürk Parkı, Atatürk Anıtı önünde, Atatürkçü,  cumhuriyetçi sivil kurum kuruluşlar tarafından kutlandı. Katılım yeterli olmadı.

Bir avuç muyuz? Elbet değiliz. Ama organize yok. Yasak savma gibi bir şey mi ne? Buna karşın teokrat görünenler hiç durmuyor. İki arkadaş bir bankta oturup konuşuyorduk, sakallı bir genç gelip elimize bir kağıt tutuşturdu. Bilmem ne hocaefendinin, bilmem nerede konferansı varmış. Başları, üstleri bürülü kadınlar  bu işe baş koymuşlar, durmadan kağıt dağıtıyorlar, hoca efendiyi dinleyin diye. Ya cumhuriyetçi, Atatürkçüler kendi konferansları ne kadar izliyorlar?

Adanada 23 nisan 004

Adamlar bilmem ne vakfı kurmuşlar ; Karaman’da başına da bir hoca getirmişler, ‘istismar etmiş’ çocukları. Suçlanan hocaya 503 yıl hapis cezası vermişler. Vermişler de çocuklar kurtulmuş mu? Çocukların ana babalarından hiç ses çıkmıyor.
Sözüm ona böyle eğitim almışlar!

6649 kadın cezaevinde. Bu kadınların 0-3 yaşlarında 504 çocuğu, annesiyle cezaevinde kalıyor. Hiç hak etmedikleri halde, çocuklar da annelerinin cezasını çekiyor bir bakıma.

Suriye iç savaşından kaçan aileler karada, denizde boğuldular.

Bundan en çok karlı çıkan silah üreticileri, savaş çığırtkanları oldu.

Atatürk’ün bize armağan ettiği bayram kutlamaları, çeşitli nedenlerle iktidar erki tarafından engellenmeye çalışılıyor! Bu kez de  meclis resepsiyonu iptal edildi Neyimiş efendim, terör varmış…

Adanada 23 nisan 003

Savaşı çıkaran kim? Bedelli askerliği  çıkaran kim? Yoksul ailelerin çocukları savaş hatlarında. Varsıllar veriyor bedeli, gitmiyor askere. Osmanlı döneminde de böyle bir şey vardı. Türküsü şöyle:

Yemen yolu çukurdandır

Karavanam bakırdandır

Zenginimiz bedel verir

Askerimiz fakirdendir

Benim dedem de bedel verebilseydi yaşıyor olacaktı. Oğlu kızıyla mutlu olacaktı! Bağdat Basra arasında şehit oldu. Kim ne verdi çocuklarına? Anı olsun diye bir madalya mı?

Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler sahip çıkıyor şimdi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız mutlu olsun.

Read Previous

27 NİSAN 2016 ÇARŞAMBA ; GÜNÜN KONSERİ

Read Next

28 NİSAN 2016 PERŞEMBE ; SEMPOZYUM ve SEMİNER

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: