Adana Temalı Resim Sergisi

Adana Temalı Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Türkiye Güzel Sanat Sahipleri Meslek Birliği’nin (GESAM) 18 üyesi  Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında, 22 Aralık 2021 günü Adana Temalı resim sergisini Sabancı Kültür Sitesi giriş salonu’nda sergilediler. Açılış, Adana valisi Süleyman Elban, GESAM Adana Şube Başkanı Gülşen Doğan ve arkadaşları tarafından gerçekleştirildi.

Sergi 27 Aralık’ta sona erecek…

Sergide, Ayşe Sezen, B.Sezen Yiğenoğlu, Eda Şengül, F. Akyüz Güher, Ferah Eker, Gülay Yılmaz, Gülşen Doğan, H. Gönen Uğurlar, Hasan Çakır, İsmet Alphan, M. Nuri Börüban, Nermin Bakmaz, Nevin Arıkoğlu, Saliha Yeşilköy, Semra Aysen, Tevfik Gökdemir. T. Ballı Çardak, Yurdagül Sidalin resimleri yer aldı.

Sergiyi çok sayıda çağrılı, sanatsever izledi. Genel olarak resimler sıcak renklerle betimlenmiş.

Tevfik Gökdemir’in dünya içinde Atatürk. Atatürk’ün gözleri güvercin tablosu, sıcak ve soğutulmuş renklerle oluşturulmuş ilgiyi topluyor üzerinde…

Fatma Güher Akyüz ise Kuvayi Milliyeci kadınlar konulu tablosu sıcak rengin tonlarıyla oluşturulmuş, üstünde şöyle yazıyordu; “Cumhuriyeti biz böyle kurduk…” Bu tablonun önünde ilgiyle, sevgiyle duran, rahmetli Sırrı Doğan‘ın kızı Oya Doğan da aynı görüşe katılıyordu. Bir başka tablosu da soğuk renklerlerden meydana getirilmiş, Kuvayi Milliyeci önderlerin portreleriydi…

İsmet Alphan da, Kuvayi Miliye milislerine kağnılarla cephane taşıyan kadınları konu edinmiş. Doğa ortasında yolda yürüyen kadınların bir çabasını, emeğini betimlemiş… Cumhuriyete nasıl erdiğimizi anlatıyordu bu tablolar.

O ünlü görkemiyle, Varda (Alman) Köprüsü karşımda duruyor… Köprüyü yapan ustalar, işçiler canlanıyor gözümde. Ana renklerine bağlı kalarak gerçekleştirilmiş Varda Köprüsü tablosu. Hacıkırı İstasyonu yanında, Torosların yalçın kayalıklarında yer almış bir köprü. Belki bir gün dünya harikası olacak.

Adana Taşköprü bin yılı aşkın bir tarihe sahip. Mimarı Adanalı taş ustası Oksenteus, işçileri Adana korsanları; Romalı Komutan Pompeus’un emriyle yapılmış ünlü bir köprü.

Türküleri, öyküleri, masallarıyla capcanlı duruyor. “Adana köprü başı/ Otur saraya karşı/ Gel kaçalım sevdiğim/ Dosta düşmana karşı/…”

Şakir Paşa Konağı’nın Kuvayi Milliye içindeki yeri de çok önemli. Adana valilerinden Şakirpaşa trenle gidip geliyor valiliğe. Konağın karşısına gelince, çekiyor imdat frenini tren duruyor… varıyor konağa. Ressamı konağı aslı gibi geçirmiş tablosuna… Sarı rengiyle duruyor.

Atatürk’ün mavi gözlü portresi, ayrıca at üstünde Atatürk kaleye doğru gidiyor, Dans eden kadınlar, dalgalanmış dağlar,güneş batarken oluşan şafak kızıllığı ve mavi gökyüzü, Kuruköprü’de Bahri Paşa Çeşmesi, Kızılay Caddesinde Ulucami, dağlarda nöbet tutan kadınlar,cefakar Anadolu kadını tencere başında, pamuk tarlası, tarlada traktör ve çalışan kadınlar, Büyüksaat ve ünlü şerbetçi, Yağ Camisi betimlemeleri …

26 Aralık .2021, Adana

*****

Önceki

MATRIX’ten gerçeğe bakış…

Sonraki

Hüzün Tünel & “Vaktin Var”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar