23 NİSAN…

23 NİSAN…

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Resmen, Cumhuriyetin doğum günü 23 Nisan. İşbirlikçisiyle birlikte dış düşmanı kovdu cumhuriyetçiler. Ulus’ta açıldı Türkiye Büyük Millet Meclisi. Bütün Türk halkı birleşti, kalktı ayağa; Ata’sı önde yürüdü düşman üstüne. Anzavur’u, Çapanoğlu’nu, Delibaş’ı (…) etkisizleştirdi. Haçlılar boğazlarındaki haçlarla boğuldular Akdeniz’de. Başını kurtaran savaşdaşları kaçtılar batıya.

Batıcıların başında İngilizler vardı. Güneş gitmiyordu onların sömürgelerinin üstünden. Ülkemizi de sömürgelerine katmak için haçlıları saldılar ülkemize. Millici askerlerimizi, sivillerimizi tutukladılar, Malta’ya sürgün ettiler. Ellerinden gelen işkenceyi yaptılar. Buna karşılık Mustafa Kemal, İngilizlerin Anadolu’daki temsilcilerini tutuklattı. Baktılar ki İngilizler pabuçlar pahalı. Anlaşma yolunu seçtiler. Sinop’ta, Malta sürgünleriyle, İngiliz tutuklularını değiştiler… İşin garibi, Malta sürgünleri içinde Mustafa Kemal karşıtları da vardı. Onlar da kurtuldular. Kuvayi Milliyeye katılmak yerine batıya kaçtılar(1)

Anadolu’yu düşmanlardan temizlemek için çok dar boğazlardan geçtik. Cumhuriyeti kurduk devrimleri yaptık. O dönemde % 8 olan okuma yazma oranını % 90’lara çıkardık. Eksi (negatif), dinsel (teolojik) batıl bilimleri(!) geride bıraktık, artı somut bilimleri yükselttik. En gerçek yol göstericinin bilim olduğunu öğrendik. İnsanları sevmeyi ilke edindik. Çocuklarımıza armağan ettik 23 Nisan Bayramını. Bugün onları gördüm. Ne güzel oynuyorlar, ne güzel konuşuyorlardı..,. Yalan bilmiyorlar, aldatma bilmiyorlardı. Hangi renkte, hangi dinde olursa olsun seviyorlardı birbirlerini. Biz onlara engellemezsek  onlar bize güzel bir dünya kuracak.

Sevelim çocukları. Sevmek varlığın, yaşamanın özüdür. Özümüzü koruyalım. Bayramınız kutlu-mutlu olsun çocuklar, insanlar.

……………………

(1).Daha geniş bilgi için bkz. Bilal Şimşir-Malta Sürgünleri-Bilgi Y., 1985

*****

Önceki

Serhat Dalgıç “Sarı saçlım mavi gözlüm“

Sonraki

17 NİSAN

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar