19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA

M. Demirel Babacanoğlu

Ataturkun-Atli-Resimleri-(3)[1]

Birinci Dünya Savaşı bitmiş, vahşi batı sürdürüyor vahşiliğini. Ülkemizi dört bir yandan işgal ediyorlar. Devletin başında bulunanların çoğu koltuklarından başka düşündükleri bir şey yok. Ama, koltuklarını bile koruyamıyorlar.

İngilizler 16 Mart günü devlet makamlarına girdiler. Hamdi Efendi posta makinesi başında haberleri geçti Anadolu’ya. İşte o zaman anladılar anlamayanlar vahşi batının vahşiliğini koltuklarında oturamadılar.

Yürüyüş

Mustafa Kemal Adana’ya gelmiş, vahşi batıya karşı savaş yöntemlerini hazırlamıştı, ses veriyordu Anadolu’ya. Kimse silahını teslim etmesin. Vahşi batı basacak buraları, karşı koyalım. Öyle de oldu. Anadolu halkı vahşi batıya karşı ayaklandı. Kuvayi milliye dernekleri kurdular her yerde. Nesi var, nesi yok düşmana karşı savaştılar.

Mustafa Kemal, “İdam Fermanı” boynunda, Samsun’a çıktı. Konuştu millicilerle. Amasya’da, Erzurum, Sivas’a geçti. Yaptığı kongrelerde “Ya istiklal, ya ölüm” kararı alındı. Vahşi batı ve işbirlikçilerine karşı savaş vereceklerini anlattı.

Ankara’ya vardı. Ankaralılar büyük bir kararlılıkla karşıladılar Mustafa Kemal’i. Toplandı meclis Ziraat Mektebi’nde. 23 Nisan 1920’ydi tarih açıldı Türkiye Büyük Millet Meclisi. Artık Anadolu halkının bir hükümeti, bir başı vardı…

19-mayis-ataturk-resimleri-7[1]

Vahşi batı korkmaya başladı. İngilizler çıkamadılar da, Yunanlıları saldılar üstümüze. Çukurova’da Fransızlar, Antalya’da İtalyanlar yenilmişlerdi. Yunanlılar da denize döküldüler. Vahşi batı sürülmüştü geldikleri yere.

Lozan Anlaşmasıyla çizildi yurdumuzun sınırları. Vahşi batı sindiremedi bütün bunları içine. Bugün ülkedeki terör onların destekleriyle azıyor. Ama bitecek bir gün terör. Bakalım ne çıkaracak vahşi batı?

19 mayıs1

19 Mayıs 1919 hareketini gençler için bayram yaptı Atatürk. Bütün umudunu gençlere bağladı. “Ey Türk gençliği, birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebed muhafaza ve müdafaa etmektir. (…) Bunun için gereksinme duyduğun güç damarlarındaki asil kanda vardır.” Ülkemizi sen koruyacaksın çıkmazdan. Bayram senindir, hepimizindir. Kutlu olsun bayramınız.

Read Previous

19 MAYIS 2016 PERŞEMBE ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

19 MAYIS ATATÜRK’ü ANMA ,GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: