Bir Kış Masalı ; Salda Kayak Merkezi

Bir Kış Masalı ;

Salda Kayak Merkezi

Haber ve Fotoğraflar : Şahika Öner

Geçen sene Şubat ayında Pusula Plus, Aşkın Nuh önderliğinde gittiğimiz1840 rakımlı, Salda Kayak Merkezi’ni sizlerle paylaşmak istedim. Salda Gölü muhteşem bir doğa mucizesidir. Ancak Salda kış severler adına, gizli bir masal bahçesini bizlerle son senelerde paylaşıyor.

Eşeler Dağına doğru ilerlerken, yol manzarası adeta beni büyülüyor. Merkeze geldiğimiz vakit, sis içerisindeki, çamlar, insanlar çok etkili gözüküyor. Cafesi yetersiz, insanların çoğu ayakta, kahve servisi ağır ilerliyor. Arka kapıdan çıkıp, dizime kadar kara gömülüyorum. Güneş bir yüzünü gösteriyor, bir bakıyorsunuz yine puslu kareler içinde insanlar hayalet gibi, bir görünüp, bir kayboluyor. İleriye doğru, etraf ışıltıyla parlıyor. Kar adeta kristal halini alıyor. Pist yanı ve bazı kısımlarda, oturulacak tahta masalar var. Burada mola verip etrafı seyrediyor. İnsan manzaraları çekiyorum. Arkadaşlar bir masa başında toplanmışlar. Müge hanım çorbayı pişirmiş. Soğuğa rağmen, hem yiyor, hem sohbet ediyoruz.

25 Şubat 2012’de açılan, Salda Kayak Merkezi, Burdur’da bulunan tek kayak merkezi olup, göl manzaralı ilk ve tek kayak merkezi unvanını taşıyor. Salda Kayak Merkezi, şu anki haliyle tam potansiyelini kullanamıyor olmasına rağmen oldukça rağbet görüyor. Tesisin sunduğu kayak ve karın kalitesi insanları daha güzel vakit geçirmesini sağlıyor. Akdeniz Bölgesi’nde olup, Burdur’da yerli ve yabancı kayak severleri ağırlıyor.

Salda Kayak Merkezi‘nin alt yapısı ve kayak donatıları kayak sporcularının beklentilerine cevap verecek şekilde düzenlenmiş bir bölgedir. Salda Kayak Merkezi Burdur şehir merkezine 72km, Yeşilova ilçesine 12km mesafede olup Eşeler yaylası, Tınaztepe’de bulunmaktadır. Ayrıca tesise 57km mesafede bulunan Denizli Çardak Havalimanı‘na ile ulaşım kolaylaştırılmıştır. Tesiste en uzunu 1600 en kısası ise 950 metre olan 5 pist ile 860 metre uzunluğundaki telesiyej hattı yer alıyor almaktadır. Kayak Merkezi 200 metre bir kot farkı ile yüzde 15’lik bir eğime sahiptir. Tesiste 1 snowtrack, 2 kar motoru, kayak ve elbise kiralanabilecek kafeterya bulunmaktadır.

Keyifli ve uyumlu bir grubuz, bunuda, grubun lideri sevgili Aşkın Nuh’a borçluyuz. Güler yüzü ve yüksek enerjisiyle kimseyi ihmal etmiyor. Akşamüstü göl kenarına iniyoruz. Arkadaşlar köpeklerle vakit geçiriyor. Müge hanımın sıcak şarabını içerek, göl manzarasını içimize sindiriyoruz.

Aralık ayından Nisan ayına kadar karla kaplı olan merkezde, kar kalınlığı çoğu yerde 15 metre kalınlıkta bulunuyor. Muhteşem güzellikten ayrılmak zor geliyor. Eşsiz göl manzarası eşliğinde ve çam ormanlarının karlarla yüklü kollarında, kayak yapmak ve bu kış masalını keşfetmek lazım.

*****

Read Previous

“KIŞA MERHABA” Uluslararası İnteraktif Sergi

Read Next

K.Muzaffer Gençer’in Eserleri, Paris’te 2020’yi Uğurladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: