Atatürk Cumhuriyet Bilim

Atatürk Cumhuriyet Bilim

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun. Yurdu yayılmacı güçler işgal etmişti. Atatürk, “Geldikleri gibi gidecekler” dedi. Anadolu ayağa kalktı. Emperyalist güçler geldikleri gibi gitmek zorunda kaldılar.. Cumhuriyet kuruldu, devrimler yapıldı. Atatürk “En gerçek yol gösterici bilimdir” dedi. Bilimin ışığında yürüyoruz. Atatürk, benim manevi mirasım bilimdir diyor.

Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılındayız. Cumhuriyeti koruyup kollamak, yaşatmak Türk ulusunun, Türk gençliğinin ön görevidir. “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk ulusu denir.” Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun. Atatürk, bilimi öne alan, ilke edinen büyük bir önderdi. Devrimler yaptı. Saltanatı kaldırdı, cumhuriyeti kurdu, demokrasiyi getirdi.

Çok eşliliğe son verdi, tek eşli yaşama geçildi. Batman, okka yerine kilogram konuldu. Arşın, endaze, kulaç kaldırıldı, metre konuldu. Tekkeler, zaviyeler kapatıldı. Ağa, bey, efendi sanları yasaklandı. Vatandaşlık esas alındı.

Harf devrimi yapıldı, eski harfler yerine yeni Türk harfleri konuldu. Okuma yazma kolaylaştırıldı. Millet Mektepleri açıldı, okuma yazma sefeberliği yapıldı, halk kısa zamanda okuma yazmayı öğrendi. Yeni okullar açıldı, okul sayıları artırıldı. Fes, sarık yerine şapka konuldu. Halk şapka, fötr giymeye başladı. Kılık kıyafette hızla değişim oldu.

Yeni fabrikalar açıldı. Tütün, şeker, bez, kumaş, basma fabrikaları kuruldu. Sümer bank fabrikası ürünleri halka sunuldu. Halk giyim eşyalarını Sümerbank’tan almaya başladı. Etibank kuruldu, maden işletmeleri Etibank’a verildi. Eski eserler korundu. Kültür sanata önem verildi.

Demiryolları kamulaştırıldı, yeni demiryolları yapıldı. Tifo, tifüs, sifilis, sıtma, kızamık, trahom, verem gibi hastalıkların kökü kazındı. Her ilde Halkevleri kuruldu, zanaat ve kültür sanat hareketleri halka yayıldı. Vergi adaleti sağlandı, aşar vergisi kaldırıldı…

Her alanda, daha sayılamayacak kadar işler yapıldı, başarıldı. Bütün bu işleri gerçekleştiren başaran Mustafa Kemal Atatürk’ü ve arkadaşlarını sevgiyle saygıyla anıyoruz… Cumhuriyet ve devrimleri sonsuza dek yaşayacaktır..

Yaşasın cumhuriyet. Var olsun Türk halkı. Bayramınız kutlu olsun.

Konuyu içeren bir şiirimi sunuyorum.

BİLİMİN ADI ATATÜRK

Bilimin adı

Atatürk

Onu öğrenmek gerek

Gece gündüz ömrümüzü sayarak

Saniye şaşırmadan

Mum ışığında

Elektrikte

Bir damla suda

Onu görmek gerek

Sesimizde sözümüzde

İlgimizde bilgimizde

Uygarlığı geçmek gerek

Çalışmak

Hiç durmadan üretmek

24 saatte

48 saat çalışmak gerek

Gerçekte

Doğruda

Barışta sevgide

Olmak gerek

Savaştan uzak durmak

Bilgide onu bulmak gerek

Bilim o

Atatürk

*****

Önceki

28 Ekim 2020 Çarşamba Günün Sergileri

Sonraki

27 Ekim 2020 Perşembe Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar