Türk Sinemasının Yükselen değeri ; Murat Uygur

Son filmi “Suriyeden Kaçış” çok Ses Getirecek

Türk Sinemasının Yükselen değeri ; Murat Uygur

Haber : Kemal Gönüleri

Türk Sinemasının Yükselen değeri yönetmen Murat Uygur ; Suriye’de yaşanan iç savaşı konu alan “Suriyeden Kaçış” adlı filminde ; Türk Sinemaseverlerine , Suriye’deki iç savaşı ve iki ailenin dramını anlatıyor.

Suriye’deki iç savaşını konu edinen ve iki ailenin dramını anlatan ve çekimleri tüm hızıyla süren “Suriyeden Kaçış” filminde artık sona gelindi . Suriye’de iç savaşın sürmesi dolayısıyla çekimlerin büyük bir bölümü Türkiye’de çekiliyor. İstanbul Fikirtepe’de ‘kentsel dönüşüm’ için boşaltılan boş ve harabeye dönen binalar , film setine dönüştürüldü. Filmdeki aksiyon sahnelerin çekimleri bu doğal platolarda yapılıyor.

Filmde, Esad yanlılarınca kaçırılan Suriyeli aile fertlerinin kurtarılması için ; MİT, Rus ajanlar ve polis ortak operasyon düzenliyor. Avcılar’da Halep’i andıran bir binada çekilen filmde binada tutulan ve işkenceye maruz bırakılan bir ailenin kurtarılması için bölgeye gelen MİT, Rus Ajanlar ve Polis binaya ortak operasyon düzenliyor. Operasyon sırasında çatışma çıkarken Esad yandaşları canlarını kurtulamayacaklarını anlayınca binadan aşağıya atlayarak kaçmaya başlıyor.

ÇEKİMLERDE 2 OYUNCU YARALANDI

Suriyeden Kaçış filminin Yönetmeni Murat Uygur ; filmin çekimleri sırasında 2 oyuncunun yaralandığını vurgulayarak “ Filmin aksiyon bölümlerini içeren baskın ve çatışma anında biri Suriyeli 2 oyuncu ayak bileklerinden yaralandı. Sahne gereği binadan aşağıya atlayan Ramazan Çelik’in sağ ayak bileği kırılırken aynı binadan atlayan Salih Kılıç’ın da yine sağ ayak bileği kemiğinde çatlak oluştu. Her iki oyuncu setteki çekimin ardından Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.” dedi.

Yönetmen Murat Uygur, “Son 3 yıldır Suriye’deki savaşı , yaşanan dramı zaten görüyoruz. Biz ülke olarak, millet olarak zaten yardımcı oluyoruz. Çadır kentlerde bize “ neden Suriye’deki savaşı anlatan bir film yapılmıyor, herkes aşk filmi çekiyor” diye sitem ettiler. Düşündüm ve doğru söylüyorsunuz dedim. Ama ben hikayeyi sizden dinleyeyim dedim. Sizler savaşı görmüş yaşamış olan insanlarsınız dedim. Ve onların anlattığı olayları birebir kağıda döktük. Genel olarak Suriye’yi anlatan bir film çekmeye başladık. Suriyeli bir yaralı vardı ve ‘bende filmde oynamak istiyorum’ dedi. Onu da oyuncu kadromuza kattık. Rusya’dan da bir manken oyuncumuz var. Oda Suriye’de yaşanılanlara kayıtsız kalamadığı için bize katılmak istediğini iletince kabul ettik” diye sözlerine ekledi.

Filmde Rus ünlü manken Royam Özkök , Türkiye eski boks şampiyonu Burhan Çelik, Alman oyuncu Şaşha (Yücel Usta), Gökmen Yıldız , Erkan Demir Seda Tabakçıoğlu , Murat Bölücek , Sibel Demirdiş , Buket Çolak , Cemil Erol, Hasan Emeç , Buse Durmaz , Kemal Karadağ , Zakon Vecni , Aşkın Atalay , Necmettin Çetik , Arda Ecevit , Hüseyin Uygur, Adil Selimoğlu , Deniz Sürget , Abdurrahman Yılmaz, Murat Say oynuyor.

MURAT UYGUR Kimdir?

1979 Yılında Şanlıurfa’da doğan Murat Uygur ; Türk Sinemasının yetiştirdiği genç yönetmenler arasında ön sıralarda yer alıyor. Bir çok Festivalde Jüri Üyeliğinin yanı sıra Basın Danışmanlığını da üstlenen Uygur, Genç oyunculara şans vermesi ile tanınıyor. Basılı iki de şiir kitabı bulunan Uygur ; Radyo,Televizyon ve Sinema Bölümü mezunudur. 2001 yılında Fakiro isimli TV filminin yönetmenliği ile başladığı Saanatsal yaşamında 2005 yılında Umutlara Güneş Doğsun filminde hem oynadı hem de yönetti. Çeşitli TV.lerde birçok önemli dizi ve proğrama imza atan Uygur , 2015 yılında ise konusunu uyuşturucu ile mücadeleden alan “Umut” fimini yönetti.

Aktif Görevleri arasında Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı, Uygur Film Yapım Prodüksiyon Yönetim Kurulu Başkanlığı, İbrahim Tatlıses Türkiye İmparator Fan Grubu Genel Başkanlığı gibi önemli görevleri bulunuyor.

*****

Read Previous

26 NİSAN 2016 SALI ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

27 NİSAN 2016 ÇARŞAMBA ; GÜNÜN SERGİLERİ

One Comment

  • Merhaba benim de hayalim sinema filmi cekmek ama yardimci olacak kimseye ulaşamıyorum acaba siz yardim edermisiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: