TÜRK SANAT MÜZİĞİ DİNLETİSİ

TÜRK SANAT MÜZİĞİ DİNLETİSİ

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Tsm 065

Yüreğirler 14. yy ortalarında Çukurova’ya gelmişler, Adana’yı  yönetim merkezi  yapmışlar. Kalabilecekleri, yönetimi sürdürebilecekleri binalar inşa etmişler. Onlardan biri de Halil Bey’in yaptırdığı Ramazanoğlu Konağı’dır. Konak, devlet büyüklerinin ağırlandığı, konuk edildiği yer konumuna getirilmiş. Sözgelimi Kanuni, IV. Murat burada ağırlanmış konuk edilmiştir. Altı yüz yıllık tarihi bulunan konağın yönetimi Ramazanoğullarından gelen, Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gözde Ramazanoğlu tarafından yürütülmektedir.

Tsm 069

Yaz dinlenceleri dışında her cumartesi günü, konakta açıkoturumlar, konuşmalar, bilgiler sunulmaktadır. Her ayın son cumartesi günü de Türk Sanat Müziği dinletisi verilmektedir. Etkinlikler sonucunda kekli-pastalı-lokumlu çay şöleni sunulmaktadır. Ardından aile fotoğrafı çekilmektedir.

Mart ayının son cumartesi günü (26.3.2016) sunulan Türk Sanat Müziği dinletisi ilgiyle izlenildi, dinlenildi.

Dinletiyi, Kozan ve Çevresi Sosyal ve Kültür Vakfı  (KOZVAK)’nı temsilen Uğur Doğan Türe, Zambak Türe sundular. Koro, 15 bayan,  8 baydan oluyordu.

Koroyu Zambak Türe yönetti. Saz topluluğunu, biri bayan olmak üzere baylar oluşturuyordu.

Şarkılar…

Nihavend;

Kaçsam bırakıp senden uzak (Beste-Mehveş Hanım, koro), Doymadım sana (Beste_Nevzat Akay), Bir gün seni görmesem (Beste-Nebahat Üner, solo-Uğur Şenadım), Gönlümü başka emellerle (Beste-Melahat pars, solo-Sevgi Özgöçer), Kız sen geldin Çerkeşten (Beste Tamburi Faize Ergin, koro)

Tsm 064

Değişik makamlar:

Seni ben ellerin olsun diye mi sevdim (Kürdili hicazkar, beste Baki Duyarlar, solo-Seher Tüy), Bir emele bin ah çeksem (Segah, solo-Neriman Aşaroğlu), Dün gece mehtaba dalıp (Hüzzam, beste-Semahat Özdenses, solo-Nedret Kızıldenizli), Gül olsam ya sümbül olsam (Hüzzam, beste-Neveser Köktaş, koro), Gül açarken bahçemde (Hicaz, beste-Nihal Erkum, koro), Altın tasta gül kuruttum, solo-Necla Altındağ), Mehtaplı gecelerde hep seni andım (Uşşak şarkı, beste-Sevim Şengül, solo-Hilal Boyadoğulu), Her mevsim içimden gelir geçersin (Uşşak şarkı, beste-Semahat Özdenses, solo-Kadriye Şimşek), Menekşe rengi gözü (Karcığar şarkı, beste-Nebahat Üner, koro)’dan… söylenildi.
Her zaman olduğu gibi şarkıların ardından dinleyici/izleyicilerle birlikte Onucu Yıl Marşı söylendi, aile fotoğrafı çekildi. Neşeli güzel bir gün yaşandı.

Read Previous

2 NİSAN 2016 CUMARTESİ ; GÜNÜN SÖYLEŞİLERİ

Read Next

Victor Hugo “Doğululuklar” Şiirler, Resimler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: