TGC’den Orhan Koloğlu’na ziyaret

TGC’den

Orhan Koloğlu’na ziyaret

Haber : Necati MUMAY

  • 90. yaşında 90. kitabını çıkarmaya hazırlanan Orhan Koloğlu’na TGC Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş Basın Müzesi’ne verdiği katkı nedeniyle şükran plaketi sundu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, kıdemli üyelerinden gazeteci-yazar, basın tarihçisi Orhan Koloğlu’nu ziyaret etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına ziyarete Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş katıldı.

TGC Başkanı Turgay Olcayto, ziyarette kurulduğu günden bu yana TGC Basın Müzesi’ne büyük katkı veren Orhan Koloğlu’na şükran plaketi sundu ve teşekkür etti. Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren 90 yaşında olan Orhan Koloğlu, şunları söyledi:

“Galatasaray Lisesi’nde çıkardığımız İleri Dergisi ile 16 yaşında yazarlığa başladım. Bugün 90 yaşındayım. Hala yazmaya devam ediyorum. Çıkacak olan 90. Kitabımın adı ’90’a girerken 90’nıncı’. Kitap yakında okurlarla buluşacak. Bu kitabımda beni var eden hayatımdaki tüm önemli olaylara yer verdim. Okumak, yazmak, araştırmak tüm hayatım boyunca en çok keyif aldığım işler oldu. Beni bugüne kadar getirdi ve ayakta tuttu. Meslektaşlarıma hatırlatmak istediğim bir konu var. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Müzesi’nin üyeleri tarafından desteklenmesi çok önemli. Ben Basın Müzesi’nin kuruluşundan bu yana elimden gelen tüm katkıyı sağladım. Müze’nin zenginleşmesi için uğraştım. Bugün bana yapılan ziyaretten büyük mutluluk duydum.”

Konuşmasında Türkiye’nin demokratik bir ülke olabilmesi için Atatürk değerlerinden uzaklaşmaması gerektiğini hatırlatan Orhan Koloğlu, “Genç gazeteciler mesleklerine sahip çıksınlar. Araştırmayı hiç bırakmasınlar. Bu ülkenin var olabilmesi için Atatürk’ün dışlanmaması gerekiyor” diye ekledi. Tuzla’da Kadıköy Sağlık Eğitim Merkezi Vakfı Huzurevi’nde kalan Orhan Koloğlu, vedalaşırken TGC üyelerine, gazeteci dostlarına sevgi ve selamlarını iletti.

ORHAN KOLOĞLU KİMDİR?

1929 yılında Konya Kadınhanı’nda doğdu. II. Dünya Savaşı sonrasında Libya’da yeni kurulan hükümette, Ankara hükümetinin izni ile başbakanlık görevinde bulunan Sadullah Koloğlu’nun oğlu. Galatasaray Lisesi’ni, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne (bugün İletişim Fakültesi’ne) bağlı Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. Doktora çalışmasını Strasbourg Üniversitesi Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yaptı. Gazetecilik hayatına 1947 yılında Sulhi Garan’ın Türk Spor adlı gazetesinde spor yazarlığı ile başladı.1964 yılında Son Saat, Yeni Sabah, Akşam, Yeni İstanbul gazetelerinde muhabir yazı işleri müdürü ve yazar olarak çalıştı. 1970-1980 yılları arasında kısa süreli Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde görev yaptı. 12 Mart Döneminde Beyrut’ta görevli olan Orhan Koloğlu, İhtilal sonrası Türkiye’ye çağrıldı ve Filistin Kurtuluş Örgütü ile ilgili yazdığı rapor nedeniyle 15 gün Ankara Cezaevinde hapis yattı. Orhan Koloğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde devrim tarihi dersi verdi.1982-84 yılları arasında Libya’nın Trablusgarp kentindeki El-Fateh Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak bulundu. Popüler Tarih ve Aydınlık’ta çeşitli yazıları yayınlandı.

Orhan Koloğlu, 1995 yılında Türk Çağdaşlaşması adlı eseriyle Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülünü kazandı. 2000 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’nü aldı. 2001 yılında Reklamcılar Derneği Orhan Koloğlu’nun yüzyıllık reklam arşiv koleksiyonunu satın alarak “Türkiye’de Reklamcılığın İlk Yüzyılı: 1840-1940” adıyla bir sergi açtı ve sergiyi kitaplaştırdı. 90 kitabı var 15 ülke arşivinde çalıştı. Yedi dil biliyor.

Kitapları:

Koloğlu’nun basın tarihi ağırlıklı araştırma kitaplarının bazıları;

Müthiş Türkler (1972), İslamda Başlık (1978), Takvim-i Vakayi (1981), Miyop Çörçil Olayı (1986), Abdülhamit Gerçeği (1987), İttihatçılar ve Masonlar (1991), Kuvayi Milliye’den Günümüze Türk Basını (70. Yılında Cumhuriyet Basını), Kutsal Topraklarda Casuslar Savaşı (1995, Emir Turam, Lütfullah Karaman, Mithat Baydur ve Mim Kemal Öke ile birlikte), Kim Bu Mustafa Kemal? (1997), Aydınlarımızın Bunalım Yılı 1918 (2000), Osmanlı Meclislerinde Libya ve Libyalılar (2003), Fikret Mualla / Bir Garip Kişi (2003), Cumhuriyet Dönemi Masonlar (2004) Mazlum Milletler Devrimleri ve Türk Devrimi (2004), Dünyadan Çizgilerle Atatürk (2006), Osmanlı’dan 21. Yüzyıla Basın Tarihi (2006), Kim Bu? Ecevit (2006), Numaracı Cumhuriyetçiler II. Cumhuriyetçiler Hakkında Herşey (2007), Sorularla Vahdettin (2007), Fizan Korkusundan Libya Mücahitliğine (2008), Avrupa Kıskacında Abdülhamit (2008), Cilbabtan Türbana Türkiye’de Örtünmenin Serüveni (2008), Bilimselden “Medyatik”e Tarih (2009), Şu İngilizler Canımı Çok Sıkıyor Bir Enver Paşa Kitabı (2009), Arap Kaymakam (2011), Soros, CFR ve Arap Ayaklanması (2011, Barış Doster, Haluk Hepkon ve Mehmet Ali Güler ile birlikte), İslam Aleminde Masonluk (2012), Türk Korsanları (2012), Curnalcilikten Teşkilatı Mahsusa’ya (2013), Cumhuriyet Dönemi Masonlar (2013), İlk Gazete İlk Polemik (2014), Osmanlıcadan Türkçeye Okuryazarlığımız (2015), Lawrence Efsanesi (2016), Türk-Arap İlişkileri Tarihi (2017).

*****

Read Previous

25 Temmuz 2019 Perşembe Günün Sergileri

Read Next

Farklı bir sergi; “Dünden Bugüne Sandıktakiler-2”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: