“ŞİZOFRENİ BERZAH”

İranlı Sanatçıların Fotoğraf ve Resimleri Galeri Eksen’de

“ŞİZOFRENİ BERZAH”

Haber ve Fotograflar: Necati Mumay

Nişantaşı’nda faaliyet gösteren Galeri Eksen , İranlı Sanatçıların fotoğraf ve resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türk Fotoğraf sanatçısı Mehmet Mustafa Bulakçıbaşı ve Barış Atlay‘ın Sanat Danışmanlığında İranlı ressamlar Sepide Kazemi, Nasrin Najafi ve Mina Darvish ile bir araya gelerek “Şizofren”i tahlil edip fotoğraf ve resimlerden oluşan bir konseptte toplandılar…

Serginin açılış kokteyli davetliler, sanatçılar ve sanatseverleri buluşturdu. Sergideki eserlerde fotoğraf ve resimlerden oluşan bir konsept altında, üç yıl süren çalışmalarında şizofreniyi dışarıdan ve kendi gözlerinden ve içinde olduğu durum bakımından gösterdiği tepkiler gözler önüne seriliyor. Serginin sunumunda özetle şöyle denildi:

“Mekanın ana temasını oluşturan Berzah başlığı için Caravaggio ışık kültürü kullanıldı. İç mekanda tek yön diagonal doğal ışık altında, flu geçişli açık diyafram yakın mesafe tekniği ile çekilen fotoğraflar, ressamlar tarafından ana temaya bağlı kalınarak yorumlandı. Sosyal temelde bir farkındalık yaratmak adına şizofren’in toplumla arasındaki mesafesinin, iç dünyasının fiziki yansımaları, fotoğrafın teknik sınırları ve resmin serbest anlatım dili ile ayrı ayrı ele alarak hazırlandı”

Sergi 25 Mayıs akşamına kadar ziyaret edilebilecek.

Adres: Galeri Eksen, Maçka Caddesi No: 29 Nişantaşı/İstanbul

Read Previous

9 MAYIS 2016 PAZARTESİ ; İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

Read Next

ANALAR GÜNÜ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: