Şenol Yorozlu Sergisi “Kaftanlar” Brieflyart’ta

Şenol Yorozlu Sergisi

“Kaftanlar” Brieflyart’ta

Haber : Kemal Gönüleri

  • Şenol Yorozlu Anısına Düzenlenen “Kaftanlar” Sergisi, Brieflyart’ta Ziyarete Açıldı.
  • Sergi, 24 Şubat’a kadar Brieflyart’ta Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek..

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, Türk çağdaş sanatının usta ismi Şenol Yorozlu’nun anısına düzenlenen “Kaftanlar” başlıklı sergi, Yorozlu’nun eşi Rahşan Anter’in yanı sıra Gülten Kaya, Ayşe Semiha Baban, Server Demirtaş, Sezen İslimyeli, Tan Oral, Tunç “Turbo” Dindaş, Genco Gülan, Doğan Paksoy, Ahmet Soysal, Can Aytekin, Denizhan Özer, Uğur Mine Tamay, Meriç Hizal, Kerim Zapsu, Meryem Arıcan gibi sanat dünyasının tanınmış isimlerinin katıldığı özel bir davetle 25 Ocak’ta Brieflyart Galeri’de açıldı.

Sanatçının son kişisel sergisine de ev sahipliği yapmış olan Brieflyart, Yorozlu’nun başyapıtları arasında yer alan “Kaftanlar” serisinin bir bölümünü sanatçı anısına sanatseverlerle paylaşıyor.

Şenol Yorozlu’nun kaftan biçimi vererek üzerlerinde farklı imgeler ve simgeler olan kağıt parçalarından ürettiği eserlerinin yer aldığı “Kaftanlar” sergisi, 24 Şubat’a kadar Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.

Gümüşsuyu’nda yer alan Brieflyart, 2024 programına bir anma sergisiyle başladı. 19 Temmuz 2023’te kaybettiğimiz usta sanatçı Şenol Yorozlu’nun (1950- 2023) Ocak 2023’te gerçekleşen son kişisel sergisine ev sahipliği yapan Brieflyart, şimdi de sanatçı anısına düzenlenen “Kaftanlar” başlıklı sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor.

Sergi, sanatçının başyapıtları arasında gösterilen; belleklerde yer etmiş geleneksel bir imgeyle tüketim kültürünün egemenliğindeki güncel olguların yepyeni içeriğinin tartışmalı bir sentezinden yola çıkan çarpıcı “Kaftanlar” serisinin bir bölümünden oluşuyor.

Kaftanlar” sergisi için hazırlanan katalog yazısını kaleme alan sanat yazarı, eleştirmen Nilgün Yüksel, seriyi “Yorozlu, Kaftanlar serisini ilk oluşturduğu yıllarda ‘Kaftan Kim?’ sorusundan yola çıkar. İzleyiciyi, nesnenin işaret ettiği özneyi ya da olası özneleri düşünmeye davet eder.

Yorozlu, kaftanlarında güç ve değer imgesini tersine çevirir. Gücün, heybetin, değerin simgesi kaftanı kâğıtlara; dolayısıyla insanların gözünde kırılgan, hafif ve sıradan olana evriltir. Onun boyut olarak devasalığını küçültür. Değerini yeniden sorgular ve değişken olabileceğini hatırlatır.

Fakat bunu yaparken kaftanı tarihe gömmez, tam aksine toplumsal bilinçdışında yaşayan imgenin canlılığını gösterirken salt iktidar kavramıyla özdeşleştirir,sözleriyle anlatıyor.

Şenol Yorozlu’nun “Kaftanlar” sergisi,  24 Şubat 2024 tarihine kadar, salı-cumartesi günleri 11.00 – 18.00; pazar günleri 13.00 – 18.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.

Brieflyart Galeri

Adres: İnönü Caddesi Ongan Apt. No: 43/A Gümüşsuyu/Beyoğlu

(Alman Başkonsolosluğu karşısı)

Tel: 0 (532) 179 29 62

***

Önceki

26 Ocak 2024 Cuma Günün Sergisi

Sonraki

26 Ocak 2024 Cuma İDSO Konseri AKM’de

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar