SEHER KURT RESİM SERGİSİ

SEHER KURT RESİM SERGİSİ

M. Demirel Babacanoğlu

018

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seher Kurt, 6.5.2016 günü AÇS Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi’nde “Mülteciler Ferhunda öğretmen, Kadın Sorunları” temalı resimlerini sergiledi.

Sergi, Çukurova Üniversitesi resim dalı öğretim üyeleri ve sanatsever tarafından beğeniyle izlendi.

Sanatçı Seher Kurt, lisansüstü eğitimini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı. 1992-2003 yıllarında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde araştırma görelisi olarak çalıştı. 2003’ten bu yana da Hatay-Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Yrd. Doç, Doç. Dr. olarak bulunmaktadır.

023

Afganistan-Kabil’de, Şamşira Camisi önünde muska satan bir mollaya, bir öğretmen adayı Farkhun’da islamda böyle bir şey yok dediği için, muskacı, Kur’an yaktı diye iftira eder, bağırır. 200 kadar kişi tarafından linç edilir. Tabutunu kadınlar taşır.

Sanatçı, bu olayda adı geçen öğretmen Farkhunda, kadınlar ve mültecileri onurlandırmak, anmak adına resimlerini sergiledi.

013

Resimlerinde sıcak renklerin egemen olmasına karşın yer yer kırmızı/kahverenkler soğutularak adı geçen olayların derinliği anlatılmaktadır.

Açık mavi, yeşilimsi renkler ise umuda varılacak yolu göstermektedir. Tablolar üzerinde, S biçimlemesini alan tuşlamalarla oluşturulan görüntüler yaşamın zorluğunu, çetrefil olduğunu göstermektedir.

Çizimler, renkler oldukça ustalıkla kullanılmış, estetik algılarımıza seslenmektedir. Hem rahatlığı hem dinginliği, hem tedirginliği görebilirsiniz resimlerde. Günümüzde olayların gidişinin iyi olmadığını da ekleyebilirsiniz buna.

*****

Read Previous

ANALAR GÜNÜ

Read Next

Ressamlar Derneği’nden “YENİDEN”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: