RENGARENK ; HARİKA ÖREN

Sergi İstanbul Fulya Vital Plaza’da 14 Haziran’a kadar sürecek.

RENGARENK ; HARİKA ÖREN

Haber: Necati MUMAY

Fotograflar:Kemal Gönüleri

Ressam-Yazar Harika Ören’in “Rengarenk” isimli kişisel sergisine İstanbul Fulya’daki Vital Plaza ev sahipliği yaptı. Serginin açılış kokteyli davetliler, sanatçılar ve sanatseverleri bir araya getirdi…

Serginin adına uygun rengarenk Ören, eserlerinden bir seçkiyle sanatseverlerin karşısına çıkan Harika Ören, açılışa katılanlarla samimi bir havada sanat üzerine sohbette bulundu. Açılışta sanat dünyasından şu isimler de hazır bulundu:

KİMLER VARDI…

Sanatsever işadamı ve eşi Leyla-Vedat Gürsözer, Mimar Sevil Tunca Vergili, Arkeolog Bensen Ünlüoğlu, Küratör-Ressam Ülkü Cılızoğlu, müzisyen Cem Barış, Yeni Ana Dergisi İmtiyaz Sahibi Şaheste Günday, Akyol Galeri sahibi Ayla Akyol, İstanbul Sanat Magazin sahibi Kemal Gönüleri, Efece Haber Muhabiri Deniz Tokgöz , Işık Üniversitesi hocası İsmail Avcı, Karı-Koca Ressam Perihan-Fehmi Bildik, Halil Elvend Kantar, Ressam Figen Koylan, Bersen Özkan, Heykeltraş-Ressam Nur Ulubil, Mazhar Karadeniz, Aysema Gündeş, Ressam K.Muzaffer -Ali Gencer ve Halı Tasarımcısı Eyüp Büyükbostancı

Sanatçı, eserleri hakkında bilgi vererek, misafirleriyle bolca fotoğraf çektirdi. Eserlerinde klasik tiyatral bakıştan, radikal modern çizgiye geçişi deneyen Ören; figürün tinsel varlığına yer verip, naif estetik detaylarla renklendirip; sorgusuzca içimizdeki Ben’lere gönderme yaptığını vurguladı. İş’lerini siyah-beyaz kontrasıyla güçlendirip, figürü somut, umut duygusunu soyut, işlemeyi tercih ettiğini belirtti. Son dönemde Anadolu’nun tarihi zenginliğini vurgulayan eserler üzerinde çalışmaya başladığını anlatan Harika Ören, “Toprak-Kadın-Su” konseptini geliştirmek arzusunda olduğunu belirtti. Soyut temalarla dans eden sanatçı, bu arada peyzajlarla da dirsek temasını sürdürdüğünü bözlerine ekledi…

HARİKA ÖREN…

Harika Ören İstanbul doğumlu, Sanat Editörü, yazar, ressam; meslek lisesi ve PALAZZO SPINELLI ISTITUTO del Arte e il Restauro mezunudur. 1991-92 de İtalya, Fransa, İngiltere ve Almanya’da resim sanatı üzerine incelemeler ve desen çalışmaları yapar ve 2004 yılı itibariyle, resim eğitimi almaya başlar. 2009 da İtalya Floransa’da müze ve galerilerde araştırmalarına devam etti.

2010 yaz aylarında PERA GÜZEL SANATLAR ve PALAZZO SPINELLI ISTITUTO del Arte e il Restauro işbirliği ile hazırlanan, İtalya Eğitim ve Kültür projesine katılır. Floransa’da İtalyan hocalardan, Sanat tarihi, Fresco ve Çizim teknikleri, Trompe ı’oeıl ve Dekorasyon teknikleri, Dış Mekan Perspektif çizimlerini içeren uzun süreli çalışmalar yaparak, mezun oldu. 2009-2010 Kadıköy Temalı Geleneksel Resim Yarışması’nda eserleri, sergilemeye değer bulundu.

(CKM, İstanbul); Art EXPO Internatıonal 2010’a iki eseriyle katılan sanatçı, 2012 Eskişehir Tepebaşı Belediyesi 3. Ulusal Sanat Çalıştayı’na (30 Nisan- 4 Mayıs) misafir sanatçı olarak katıldı, tablosu kurulacak olan ŞEHİR MÜZE’si arşivine girdi. Hardan Team gurubu, uluslararası D-N-A (2011) ve Sarı Virüs (2013) etkinliklerinde özel eserleri yer aldı. 12 yıldır profesyonel olarak resim sanatının içinde olan Ören, bu güne kadar 7 kişisel sergi açmış, Uluslararası ve ulusal 100 den fazla karma sergiye katılmıştır. Eserleri yurt içi ve dışı özel

koleksiyonlarda yer almaktadır. 2010 Ocak ”Koza” (İstanbul), 2011 Mart ”Renklerin Yolu” (İstanbul) , 2011 Eylül ’’Hayallerim Rengarenk’’ (Antalya Müze) sinden sonra 2011 Ekim- Aralık ‘’Butik Sergi’’1 ve 2 (İstanbul), 2012 Ocak ‘’İki Nefes Sanat’’(İstanbul), 2012 Nisan “Ahh! Aşk” (Eskişehir) ile ikisi İstanbul dışında, yedi kişisel-solo sergi açtı.

Türkiye genelinde 18’incisi açılan “ÖNCÜ KADINLARIMIZ” Konsept sergisine ”Türkan Saylan ve Nene Hatun” Tablolarıyla destek vermektedir. Bu ve “Kadına Şiddet-Çocuk Gelinler Olmasın!” sergilerinin basın danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Yedi yıldır, profesyonel olarak yazmaktadır. Babası Yüksek Orman Mühendisi Hikmet Öner’in basılmış olan ”Atatürk’ten Yankılar” ve ”Ünlü Türk Destanları” isimli iki kitabının yazımında birlikte çalışmışlardır. Aileden gelen ve yaşamının ilerleyen senelerinde geliştirdiği edebiyat ve sanat birikimini; sanat danışmanı ve köşe yazarı olarak okuyucularıyla paylaşmaktadır.

KİLYAD ve REKREASYON Derneği üyesidir. Efecehaber İnternet Gazetesi İstanbul Temsilcisi, Bir Demet Nergis İmtiyaz Sahibi, Akpınar Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, Anayurt Gazetesi, Ana Dergisi ve İstanbul Sanat Magazin’de köşe yazarıdır.

Seyahat etmek, fotoğraf çekmek, yürümek ve yüzmek yaşamının vazgeçilmezleridir. İzmit’te atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

“Rengarenk” 14 Haziran 2016 tarihine kadar, İstanbul Fulya Vital Plaza Kat.8’de görülebilir.

Kocaeli’nde ikamet eden Sanatçı, Çarşamba günleri Saat 11.00-14.00 arası sergisinde sanatseverleri bekliyor olacak…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

“RENGARENK” ESERLERİ  SLAYT SHOW

 

Read Previous

ÇUKUROVA EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ ŞİİR ŞENLİĞİ

Read Next

“SANAT Bir Yaşam Ağacıdır” Sergisi Han’da Açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: