“İlhamın Geometrisi “

İlhamın Geometrisi

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

  • Sergi , ARMAGGAN Art &Design Gallery’de 28 Mayıs’a kadar  gezilebilecek.

ARMAGGAN Art &Design Galleryİlhamın Geometrisi “ isimli Karma Heykel Sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bugün düzenlenen bir kokteyl ile açılışı yapılan “İlhamın Geometrisi “ Karma Heykel Sergisine eserleri ile katılan Sanatçıların isimleri şöyledir:

Ahmet Özparlak , Aysun Bozuklu , Deniz Pireci , Dinçer Güngörür , Emel Vardar , Gül Delemen , Hülya Sözer , Mahmut Aydın , Malik Bulut , Mehmet Kutlu , Mustafa Akkaya , Nadia Arditti , Nergiz Yeşil , Neşe Çoğal , Nilay Özenbay , Tan Mavitan , Tan Taşpolatoğlu .

ARMAGGAN Art &Design Gallery‘den Şanel Şan Sevinç  “İlhamın Geometrisi “ isimli Karma Heykel Sergisi hakkında yaptığı yazılı açıklamada :

“ARMAGGAN Art &Design Gallery olarak 2013 yılında düzenlenen Doğaya Saygı isimli karma heykel sergimizden 3 yıl sonra, bu sefer İlhamın Geometrisi başlığı altında heykeltıraşlarımızı ağırlıyoruz. Farklı yorum, bakış açıcı, malzeme, tekniğe sahip 17 sanatçı, tüm yaşamımızı çevreleyen geometriden esinlenerek sergiye özel olarak yaratılmış eserleri ile bir araya geldi. Doğaya Saygı sergisinde genç sanatçılarımıza ‘doğa bugün sizin için ne ifade ediyor’ diye sormuştuk, sergi tarihlerinin gezi olaylarına denk gelişi ile birlikte, sergimiz daha da anlamlanmış, sanatçılarımızdan, doğanın sadece bir arka plan değil, yaşamı sağlayıcımız oluşunda dair eserler ortaya çıkmıştı. Bu sergimizde de çıkış noktası mimariden gelmekteydi. Tüm yazılarım da bu konu üzerine ilerlemekteydi ki, yaşadığımız son üzücü olaylar, derin bir hüzne bürünen günlük hayatımız içinde odağımızın yanına bir paragraf açmanın gerekli olduğunu hissettim.

Bugün içinde bulunduğumuz ortamda, İlhamın Geometrisi başlığı altında geometrinin sözlük anlamı içinde altı çizilen ‘ilişki’ kelimesinin önem kazandığını söyleyebilirim. Geometri sözlük anlamı ile ‘Nokta, çizgi, açı, yüzey ve cisimlerin birbirleriyle ilişkilerini, ölçümlerini, özelliklerini inceleyen matematik dalı’ olarak tanımlanıyor. Sanatsal, matematiksel, mimari ilişkilerin öncesinde ‘insani ilişkiler’in yaşamımızda birinci önceliğe oturduğu zamanlardayız. Dünyayı algılayışımızda ben merkezli ve baskın görüşlerin değil empatiye odaklı görüşlerin varlığının yükselmesinin acil gerekliliğini hepimiz hissediyoruz. Sergiye kıvılcım veren, Mimarlık her zaman ilgimin odağında yer alan disiplinlerden biri olmuştur. Usta mimarları sanatçılardan hiç bir zaman ayırmamışımdır. Henüz hayatını kaybetmiş mimar Zaha Hadid fütüristik yapıları ile bu konuya gösterilebilecek en iyi örnektir. Bu noktada mimarların ve özellikle heykeltraşların bir tür sihir barındırdıklarına inanırım. Yapımı, yolculuğu, tekniği, düşüncesi, yaşaması, anlatması hep zor ama sonuç bir o kadar dahiyanedir. Tamamlanan eserler hayatınızın içine sızar, onlara uygun, uyumlu şekilde yaşamaya başlarsınız. Eserler hayatı yönlendirir. Bir fasulyenin bir şehirde nasıl bir çekim merkezi yaratabileceğini Anish Kapoor ile öğreniyoruz, Frank Gehry’nin bir şehrin kaderini değiştiren müzesini alkışlıyoruz. Ayrıca, üç boyut, zorlayıcı, sınır tanımayan kimliği ile kitlelere ulaşmada, hafızalara kazınmada, yüzyıllara meydan okumada rakipsizdir. Galerimizin de yer aldığı Tarihi Yarımada’da bu rakipsizliği Mimar Sinan başta olmak üzere tüm mimarlara, ustalara, zanaatkarlara her gün selam ederek hatırlıyoruz. Ortak paydada bu disiplinleri birleştiren deyim yerindeyse ekmek-su işlevi gören bilgi ise şüphesiz ‘geometri’. Şiirsel bir kelime bence geometri. Her anımızda yaşamımızda farketmeden bize eşlik ediyor. Olmayanı resmetmeye, var olanı kuvvetlendirmeye, estetiğe güzelliğe yaşama her alan sessiz sedasız sızıyor. Sanatın içinde gerek teknik gerekse içerik anlamında geometrinin yerinin tartışma götürmeyeceği inancı ile mimariden, astrolojiye uzanan geniş bir yelpazede sanatçılar ile görüşmelerimizi yaptık. Yaratım süreçlerinde zihinlerden tuvallere, taşa, bronza, metale dökülen hikâyelerinde geometrinin nerede durduğunu aktarmalarını istedik. Yaşadıkları 3 boyutlu geometrik dünyadan galeri alanına yansıyacakları heyecanla bekledik.

Her şeyden önce, içinde yaşadığımız bedenimizin sahip olduğu altın oran, anatominin geometrisi bazı sanatçıların özellikle üzerinde durduğu noktalar olurken, barışı temsil edilen bitkilerin geometrik yorumları, çalışma yaşamı içindeki koşturmanın bir kravat üzerinden stilize edilmesi, yapıtaşımız DNA’nın geometrisi gibi farklı cevap ve yorumlar ile heyecanımızı sizlerle paylaşıyoruz. Geometriden ilham alan eserleri bu sefer geometriye ithafen bir arada göreceğimiz sergi için büyük bir özveri ve sevgiyle çalışan tüm sanatçılarımıza teşekkür ederim.” dedi.

“İlhamın Geometrisi “ isimli Karma Heykel Sergisi 28 Mayıs‘a kadar ARMAGGAN Art &Design Gallery‘de gezilebilecek.

Read Previous

6 NİSAN 2016 ÇARŞAMBA ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

TGC 6 Nisan’da Öldürülen Gazetecileri Anıyor

One Comment

  • Tebrikler birbirinden ilginç değerli eserleri yapanların, emeğine sağlık!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: