Hâkimiyet-i Milliye Timsali Bayrak Sergisi Açıldı

Hâkimiyet-i Milliye Timsali Bayrak Sergisi Açıldı

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar: Mehmet Lütfi Şen

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi ; Özlem ve Halûk Perk Koleksiyonu 15 Temmuz’a Saygı Hâkimiyet-i Milliye Timsali Bayrak Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.
7 Ekim 2016 Cuma günü düzenlenen bir kokteyl ile açılışı yapılan sergi 15 Kasım‘a kadar Sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
Hâkimiyet-i Milliye Timsali Bayrak Sergisi’nin Küratörü Mehmet Lütfi Şen şehitlerimize ve gazilerimize saygı ve şükranı olarak bu serginin açıldığını vurgulayarak ;
“15 Temmuz’da milletimiz dünya tarihinde benzeri görülmemiş, bir kahramanlıkla kendi hâkimiyetine sahip çıktı. 15 Temmuz gecesi, tarihin altın sayfalarında okuduğumuz milletimizin kahramanlığının tarihte kalmadığını, günümüzde de gerektiği anda ete kemiğe bürünüp geleceğin kahramanlık tarihini inşa etmeye devam ettiğini gördük. Milletimiz hainlerin gasp ettiği silahların, tankların önüne, sadece ellerindeki ay yıldızlı bayraklarıyla karşı durdu. Ay yıldızlı bayrak 1700’lerin sonundan bugüne milletin ve devletin bağımsızlığının timsali olduğu gibi, 15 Temmuz’un da simgesi olmuştur. Bu sergi projesi Osmanlı’dan Cumhuriyet’e bayrağın sivil ve resmi kullanımının bir özeti olarak hazırlandı. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde kültür sezonu, 15 Temmuz’da canlarını mallarını vatanı için hiçe sayan şehitlerimize ve gazilerimize saygı ve şükranımızın ifadesi olarak Hâkimiyet-i Milliye Timsali Bayrak sergisi ile açılıyor.
Proje kapsamında ay yıldızın Osmanlı İmparatorluğundan Cumhuriyete devlet eliyle ve sivil olarak kullandığı alanları araştırdık. Resmi anlamda okul şahadetnamesinden (diploma) nüfus cüzdanına değişik alan ve zaman örneklerinden bir özet hazırladık. Sivil kullanıma gelince bu konunun sınırının olmadığını gördük. Aslında bu durum bize ay yıldızın niçin millet ve devletin bekasının yegâne temsilcisi olduğunu da anlatmış oldu. Öyle ki milletimiz tarih boyunca dokunduğu her şeye, yazdığı her kâğıda, işlediği her materyale ve dolayısıyla gönlüne ay yıldızı kazımış. Sergide tarihin farklı dönemlerine ait çeyiz sandığından at gözlüğüne, defter cildinden kolye malzemesine, Kur’an muhafazasından sabun kalıbına kadar, aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyin ay yıldızla bezenmiş örneklerine rastladık.
Proje için ülkemizin önemli koleksiyonerlerinden dostum Haluk Perk’in kapısını çaldığımda, ay yıldız temasının bir sergiden öte bir müze oluşturacak çoklukta ve nitelikte olacağını düşünmemiştik. Umarım bu büyük koleksiyondan özet olarak hazırladığımız sergi bir girizgâh olur ve gelecekte ay yıldızın bütününün yansımasına imkân veren büyük bir müze vücuda gelir. Ben muhteşem ay yıldızın mütevazı hacimli sergisini sizlere takdim ederken, bütün yoğunlukları arasında bize büyük bir zaman ayıran Sayın Haluk Perk’e, kritik yazısını kaleme alan dostum Murat Çekin’e, projenin sizlere ulaşmasının imkânlarını sağlayan Zeytinburnu Belediye Başkanımız Sayın Murat Aydın’a ve emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Murat Dinçer Çekin de bu önemli sergi için ;

“Her yer karanlıktır. Gökte ay ve yıldızlar bize ışık olur. Yüreğimize ferahlık ve güven verir. İstikametimizi doğrultur. Pusuları açık eder.

Ay ve Yıldız bayrak olur. Bize dayanak olur. En karanlık günlerde yüzümüzü ışıtır. Sürur verir. Birleştirir. Yol gösterir.

Milletimiz çok eskiden beri gökyüzünü kendine yoldaş kabul etmiştir. Ay ve Yıldız’ı gönlüne nakşetmiştir. Milletimiz gök gönüllüdür.

İnsanımız gönlündekini beşiğinden çeyiz sandığına her fırsatta her yere yansıtmıştır. Hepsi, önüne engel koyulamaz hissiyatın birer şahididir.

Ay ve Yıldız millet hâkimiyetinin timsalidir. Ama aynı zamanda, memleket konusunda hislerine hâkim olamayan bir milletin kendini en güzel ifade etme biçimidir.

Ay ve Yıldız bir sevginin mührüdür.

Bu mühür, şimdi “Hâkimiyet-i Milliye Timsali Bayrak” sergisinde hayatımızın en ince köşelerine vurulmuş haliyle karşımızda.

Özlem ve Halûk Perk koleksiyonuyla oluşturulan sergi, Osmanlı’dan Cumhuriyete ve günümüze, üzerinde bayrak taşıyan efemera ve objelerden meydana geliyor.

30 yıl önce Anadolu kültürünü tarihi seyri içinde bir bütün olarak yansıtmak ve tanıtmak amacıyla yola çıkan Halûk Perk, 20 yıl önce İstanbul Arkeoloji Müzesine bağlı olarak adını taşıyan müzeyi kurdu. Koleksiyonu zamanla, sağlık tarihi, mühür, ağırlık, hukuk tarihi gibi konularda uzmanlaştı. Koleksiyondaki eserlerle farklı illerde müzeler kuruldu, yayınlar hazırlandı. Daha büyük bir kitleye ulaşması için eserlerin bir kısmını bağışladı.

Şu anda yaklaşık 15 bin envanterlik arkeolojik eseri ve uzmanlık konularında 25 bin etnografik eseri barındıran Halûk Perk Müzesi bir enstitü gibi çalışıyor. Fonksiyonlarına göre eserlerin tematik tipolojileri yapılıp yayımlanıyor. Perk’in birçok makalesi yanında 18 tane tematik kitabı bulunuyor.

Halûk Perk’in bugüne kadar farklı kurumlarla, üniversite ve belediyelerle yaptığı ortak yayın ve sergileri içinde Zeytinburnu Belediyesiyle birlikte gerçekleştirdiği tematik kataloglu sergilerin özel bir yeri var.

Söz konusu memleket olunca Halûk Bey’in duruşunu biliyoruz. “Hâkimiyet-i Milliye Timsali Bayrak” sergisine “bir koleksiyoncunun topladığı malzemelerden seçmeler” diye değil, onun duygularının en samimi dışavurumu diye bakmak isabetli olur.

Şüphe yok ki ziyaretçiler de Ay ve Yıldız’ın ışığını görünce serginin kendi duygularına tercüman olduğunu fark edecekler.” dedi.

Read Previous

İDSO’dan Görkemli Başlangıç

Read Next

MEHMET ALAGÖZ RESİM SERGİSİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: