Galeri FE’de “LİRİK”

Galeri FE’de “LİRİK”

Haber : Harika Ören

Fotograflar : Galeri Fe


Kadıköy yakası Cemiltopuzlu Caddesi üzerinde Çiftehavuzlar’da bulunan Galeri FE ; 24 Mart – 9 Nisan 2016 tarihleri arasında üç çağdaş sanatçının sergisine ev sahipliği yapıyor. Kadıköy’de sanat üretimlerine devam eden Yücel Kale, Aksel Zeydan Göz ve Gökhan Deniz, “Lirik” isimli resim ve heykel sergisi ile duygu durumlarını farklı malzeme ve teknikle izleyiciye sunuyor.

24 Mart 2016’da sergi açılışında Atila Atala, Serap Eroğlu Atala, Burhan Yıldırım,  Leyla Küçük,  Meriç Hızal, Yardımcı Doçent Doktor Seda Yavuz, Kadir Küsmez ve sanatseverler, hazır  bulundular.

Çalışmalarında plastik ve estetik değerlerden çok duygu olarak izleyiciyle ilişki kurmayı önemseyen sanatçılar, hayatın kişi maneviyatı üzerinde bıraktığı etkileri anlatma gayreti içinde, insanın yaşantı ve deneyimlerinden bizleri haberdar etmeye çalışıyorlar. Eserlerdeki gerçek ve hayal ürünü kompozisyonlar sanatçıya ait saf, el değmemiş duyguların gün yüzüne çıkmasına yardımcı olurken izleyiciyi de bu dünya içinde kendine yer bularak aktif bir katılımcı haline getiriyor.

Aksel Zeydan Göz‘ün, tuval üzerine gerçekleştirdiği resimler, üretim süreci yaşadığı gece gündüz döngülerinde çizgi ve renk ile inşa edilmiş, özellikle bir yere yetişme kaygısı olmadan resmedilmiş izleyicinin hikayeler kurmasına imkan tanıdığı düşünce manzaralarından oluşuyor. Hayatın sıradan güzelliği temalı resimlerinde çevresine inceleyen gözle bakmış bir şey arayan insanoğlu bulunuyor.

Gökhan Deniz, resimlerinde, insanın insana yaptıklarından hareketle kimlik ve iktidar kavramları üzerine yoğunlaşıyor. Kötülük, suç, masumiyet ve tanıklık gibi evrensel temalarla bir dil oluşturmaya çalışıyor. Dünyanın her yerinde karşılığı belirgin, uyandırdığı duygular benzer olan bir dil; resimlerdeki figürler sadece insan olduğumuzu bizlere hatırlatmaya çabalıyor.

Çeşitli malzemeler üzerinden sanatsal üslubunu oluşturan Yücel Kale‘nin ahşap, cam, bakır gibi farklı malzemeleri ustalıkla kullanışı, denemeye ve yeniliğe açık, keşifçi yönünü gösteriyor. Görme eylemini, kendine has lirik bir üslup ile fantastik öğeler ve masallar üzerinden anlatım yolunu seçmesi, bakmak ve görmek arasındaki büyük farka dikkat çekiyor.

Sergi Galeri FE’de 9 Nisan 2016 tarihine kadar gezilebilir.

 

Read Previous

“MİXHİBİTİON” GALERİ İŞLİK’TE

Read Next

“EQUILIBRIA” Venüs Sanat’ta

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: