“Çocuk Gelin” Sergisi Gazi Magusa’da

Belediye Başkanı Arter : “Kadın ailenin temelidir…”

“Çocuk Gelin” Sergisi Gazi Magusa’da

Haber: Necati Mumay

Gazimağusa Belediyesi’nin Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde sponsor olarak destek verdiği “Çocuk Gelinler” Sergisi Buğday Camii’nde açıldı. Hayatını çocuk gelinlerin önlenmesine adayan Selvi Sertdemir’in hazırlandığı KKTC, Türkiye ve çeşitli ülkelerden 50’nin üzerine ressamın eserlerinin yer aldığı “Selvi Sertdemir de Çocuk Gelindi” konulu resim sergisinin açılışı Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından yapıldı…

13 yaşındayken evlendirilen, 15 yaşında anne olan ve halen SOS Çocukköyü’nde annelik yapan Selvi Sertdemir’in kanayan bir yara olarak gördüğü erken yaşta evliliklere “dur” demek için kendi yaşantısından da esinlenerek açtığı Sergide ayrıca, Gazimağusa Halkdansları Derneği’nin folklor gösterisi, Namık Kemal Lisesi müzik grubu mini konseri de yer aldı.

Gazimağusa Belediye başkanı İsmail Arter yaptığı konuşmasında, böylesi önemli bir mekanda kadınlarla birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, Kıbrıs’ta durumun farklı olduğunu ancak bilinçlendirmenin yine de gerekli olduğunu ve çocukların erken yaşta evlendirilmense dur denilmesi gerektiğini belirtti. Arter, Yaşadığı olayları aktaran ve çok büyük emek ortaya koyarak proje hazırlayan Selvi Sertdemir’i kutlayarak, katılımcılara teşekkür etti. Başkan Arter, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘KADIN TOPLUMUN DİREĞİ’

“Kadınlarımız yılda sadece bir gün değil her gün önemli ve değerli olmalıdır. Toplumların direği ailedir; kadınlar da ailenin temelidir. Bunun iyi kavranması gerekir” diyerek kadınların hepimizi dünyaya getirerek kutsal bir görev yerine getirdiğini ifade ederek sözlerini “Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın”

Servi Sertdemir de konuşmasında, başta Belediye Başkanı Arter olmak üzere sergiye Kıbrıs’tan ve yurt dışından katılan ve destek veren ressam ve şairlere teşekkür etti. Sertdemir, kendisinin de bir çocuk gelin olduğunu hatırlattı. Projesinin çeşitli ülkelerde 42 temsilcisi bulunduğunu ifade eden sanatçı, bu sergiyi açtığı için son derece heyecan içinde olduğunu belirtti.

Read Previous

13 MART 2016 PAZAR ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

Bilgi Küpü Koleji’nde Kutlama

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: