Başak Kızıltoprak’tan Ebru Şov

Başak Kızıltoprak’tan Ebru Şov

Haber: Necati Mumay

Ebru sanatçısı Başak Kızıltoprak “Panzehir” isimli ikinci kişisel Ebru Resim Sergisini Etiler’deki Key Art Project‘te sanatseverlerin beğenisine sundu. Serginin açılış kokteyline davetliler sanatçılar ve sanatseverler katıldı…

Galeri yöneticisi Aysun Aksoy, 21 Mart’a kadar izlenime açık tutulacak olan serginin sunumunda yaptığı açıklamada, “Bu sergi, Ebru’nun gelişimine olanak tanımayan değerler ile kadının yaratıcı ışığını söndürmeyi amaçlayan değerlere karşı; panzehir niteliği taşıyor” dedi. Sunumda sanatçı hakkında ise şu görüşlere yer verildi:

KADIN ELİ…

“İmgeleri ebrunun geleneksel dokularını, boyaların doğal hareketini ve tesadüflerini kullanarak çalışmalarına aktaran Kızıltoprak, son dönemde tekniğini geliştirerek karşımıza daha önce görmediğimiz türde figüratif-modern Ebru Resimlerle çıkıyor. Kızıltoprak’ın modern çizgide geliştirerek yarattığı Ebru Resimler kadın figürlerinden oluşuyor. 2014 yılında UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne girmiş olan Ebru Sanatı, aynı zamanda bir sağaltım yöntemidir. Tüm malzeme ve uygulayış biçimiyle Ebru, büyülü bir geleneğe yaslanmaktadır. Peki, neden bu büyüyü günümüzün öykülerini anlatmak için kullanmayalım? Kadının yaratıcı ışığını söndürmeye çalışan eylemler yüzyıllardır toplumlarda gelenekleşmiştir. Neden yaratıcı ışığımızı kullanmayalım”

Read Previous

“Ekmek ve Güller… “

Read Next

Rumeli Magazin’in Muhteşem Gecesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: