Altan Çelem’in sergisi “Yayın Akışı” Brieflyart’ta

Altan Çelem’in sergisi

“Yayın Akışı” Brieflyart’ta

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Orhan Aydın

  • Altan Çelem’in “Yayın Akışı” Başlıklı Kişisel Resim Sergisi Brieflyart’ta Açıldı.

Altan Çelem’in yeni kişisel sergisi “Yayın Akışı”, 19 Ekim’de Brieflyart’ta ziyarete açıldı. Yayın akışını sağlayan bir öğe olan televizyonun, aslında akmayan bir zamanın metaforu olarak izleyicilerin karşısına çıktığı “Yayın Akışı” sergisi, 12 Kasım 2023 tarihine kadar görülebilir.

Figüratif resmin önde gelen isimlerinden Altan Çelem, sanat yaşamının başlarından beri kente, insan ilişkilerine, insan tiplemelerine odaklanıyor. Sanatçı, resimlerinde gündelik hayattan kesitleri veya çelişkileri kendine özgü bir üslupla sunuyor.

Yayın Akışı” ismi aslında akan bir zamana işaret ediyor gibi algılanmaya müsaitse de Altan Çelem’in bu ismi seçmesinin altında bir ironi yatıyor. Serginin seçkisinde yer alan resimlerin büyük çoğunluğunda bir kanepe üzerine yerleşmiş insanlar, kanepe önünde üzerleri yiyecek dolu bir sehpa ve bir televizyon yer alıyor. Yayın akışını sağlayan bir öğe olan televizyon, sergide aslında akmayan bir zamanın metaforu olarak sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Altan Çelem’in “Günlük”lerinin devamı niteliğindeki bu yeni sergisinde, boyayı katman katman kullanan sanatçı, mekânı ya da insanları kimi zaman silikleştirip kimi zaman belirginleştirirken zamanı her zamankinden daha belirsiz kılıyor.

An’a tanıklık edip tuvalini bir günlük gibi kullanan Altan Çelem’in “Yayın Akışı” başlıklı sergisi için hazırlanan katalog yazısı ise Prof. Burcu Pelvanoğlu’nun imzasını taşıyor.

Altan Çelem’in “Yayın Akışı” başlıklı sergisi, 12 Kasım 2023’e kadar salı-cumartesi günleri 11.00 – 19.00; pazar günleri 13.00 – 19.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.

Brieflyart

Adres: Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. Ongan Apt. No: 43/A Beyoğlu

(Alman Başkonsolosluğu karşısı)

Tel: 0 (532) 179 29 62

Altan Çelem Hakkında

1969 yılında Almanya’da doğdu. 1987 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’ne başladı, 1992 yılında mezun oldu. 1992-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

1991 yılında itibaren ulusal ve uluslararası karma sergilere katıldı. Yapıtları yurt içinde ve yurt dışında kurum ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Ulusal ödüllere layık görüldü ve 2007’de Paris’te düzenlenen 11. Antoine Marin Sanat Ödülü’ne aday oldu.

Resimlerinde modern dünyanın çağdaş tema ve üsluplarını harmanladı. Gündelik yaşamdan kesintileri figüratif bir kurgu içerisinde ve deneysel renk çalışmalarından kaçınmaksızın kendine has bir üslupla sundu. Şehir trafiğine, kent insanının ilişkileri ve çelişkilerine yer verdiği resimlerinde, mavi ve gri tonları belirleyici bir rol oynamaktadır.

Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

*****

Önceki

21 Ekim 2023 Cumartesi “Seni Gidi Beni” Kayseri’de

Sonraki

Dilan Sarıoğlu Lyngstad’tan Adana’da Sergi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar