Alican Leblebici & “Ringin Ortasında”

Alican Leblebici & “Ringin Ortasında”

Haber : Necati MUMAY

  • Alican Leblebici’nin “Ringin Ortasında” Adlı Kişisel Sergisi Merdiven Art Space’te açıldı

Alican Leblebici’nin “Ringin Ortasında” başlıklı kişisel sergisi, 30 Eylül‘e kadar Merdiven Art Space’te Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Sanatçı sergi kapsamında ringin unutulmaz temsilcisi, efsanevi boksör ve aktivist Muhammed Ali‘nin politik ve sosyal etkisini odağına alarak ringi ve ringin ifade ettiği alanı günümüz gözünden yeniden şekillendiriyor.

Ringin sosyal ve politik anlamlarını keşfetmeye çağıran “Ringin Ortasında”, Muhammed Ali’nin yaşadığı dönemin sosyo-politik iklimini belirleyen ırkçılık, ötekilik, savaş ve siyasal şiddet gibi olguların yerel ve günümüz dünya meselelerinde hâlen güncelliğini koruduğunu vurguluyor. Küçük yaşlarından beri boks sporuna ilgi duyan ve güç nesnesinin temsili olarak boks eldiveni resimleri yapan Alican Leblebici için ring sadece bir spor alanı değil aynı zamanda sosyal ve politik bir simge, güç, mücadele, adalet, eşitlik, strateji ve direniş gibi kavramların görünür olduğu bir arena olarak konumlanıyor. Sanatçıya göre; ring, toplumdaki güç dengelerini, mücadele eden taraflar arasındaki sosyal, politik veya ideolojik farklılıkları temsil ediyor. Ringin, egemenlik, otorite ve kontrolün sembolü olarak okunabildiğini söylüyor.

Ringin Ortasında”, Muhammed Ali‘nin politik mesaj ve eylemlerini, dönemin sosyal ve politik meseleleriyle bağlantılı olarak günümüzle ilişkisini, güncel olaylar ve tarihsel figürlerle nasıl etkileşime girebileceğini gösteriyor. Muhammed Ali‘nin boks ringlerindeki başarılarının yanı sıra, politik ve sosyal arenadaki etkisine odaklanıyor.

Alican Leblebici, Ali‘nin sivil haklar hareketine yaptığı katkıları, Vietnam Savaşı‘na karşı duruşu ve dini inançlarını, şok duygusu yaratan aşırı gerçekçi resimler, neon semboller ve pop-art esintileri ile gözler önüne seriyor.

Sergide, Ali‘nin sözleri ve eylemleri, dönemin sosyal ve politik meseleleriyle örülü bir anlatıyla işleniyor.

Merdiven Art Space:

Adres : Meclis-İ Mebusan Caddesi Murat Han No: 31 Kat: 1, Fındıklı/Beyoğlu

Önceki

Hüseyin Orhan’dan Altınkoza’ya Davet

Sonraki

Bozcaada’da İmza Günü

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar