Ahmet Özol’dan Sinerji-I Sergisi

Ahmet Özol’dan Sinerji-I Sergisi

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Ayla Akyol

  • Prof.Dr. Ahmet Özol’un Sinerji -I- Resim Sergisi 25 Ocak‘a kadar Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi , Prof.Dr. Ahmet Özol‘un Sinerji -I- Resim Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.

5 Ocak Perşembe günü düzenlenen bir kokteyl ile Sanatseverlerin beğenisine sunulan Prof.Dr. Ahmet Özol‘un Sinerji -I- Resim Sergisi 25 Ocak‘a kadar Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi‘nde ziyaret edilebilecek.

Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi‘nin Adresi ; Dereboyu Caddesi No:12 Ortaköy-Beşiktaş/İstanbul

AHMET ÖZOL KİMDİR?

(1945,Gönen – Balıkesir )

1967 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdi. . Çorum İlköğretmen Okulu’nda iki yıl resim öğretmenliği yaptıktan sonra 1971 yılında İstanbul Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’ne asistan olarak girdi. 1973 Fransız Hükümeti’nin sanat bursuyla bir yıl Paris ECOLE NATIONALE SUPERIEUR DES BEAUX-ARTS’ da kaldı. 1985 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nden Sanatta Yeterlik aldı. 1989 Doçent oldu.

1999 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Eğitimi Anabilim Dalı’nda Profesör oldu ve halen aynı üniversitede görev yapmaktadır. İlk kişisel sergisini, Ankara’da (Yaratım Sanat Galerisi) açtı. Çok sayıda karma sergiye, çeşitli grup sergilerine ve 10 kez “Marmara Sanat Grubu” sergisine katıldı. 32 kişisel sergi açtı. Özel koleksiyonlarda, kamu sektöründe ve müzelerde yapıtları bulunmaktadır.

Kökeninde şiirsel fantezi imgelerinin yer aldığı resimleri, doğa ve çevre temaları üzerine kuruludur.
Genellikle son çalışmalarında insan figürlerine ağırlık verilmiştir. Tekli ya da grup kompozisyonlarında Özol, kendine özgü doku ve renk değerleriyle yeni anlatımsal öğeler kurgulamıştır. Özellikle, son döneme damgasını vuran karakter, dokusal etkinin güçlü kullanılmasıdır. Tabloların yapılanmasında düzlemsel platformda düzenlenen elemanlarla, bazen simgesel soyutlamaya gidilmiştir. Ahmet Özol’un tablolarında, bireysel portre ifadesinden çok, kompozisyonların bütünündeki ifadeler önem taşımaktadır. Sanat eğitimcisi kimliğiyle de tanınan Özol, halen sanat çalışmalarını İstanbul’ da Ziverbey’deki atölyesinde sürdürmektedir.
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

*****

Read Previous

Farmasi’den Ürün Tanıtımı

Read Next

7 Ocak Cumartesi Tiyatro Oyunları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: