Marmariste Müzik Susmadı… Şarkılar “Doğa İçin” söylendi.

Marmariste Müzik Susmadı…

Şarkılar “Doğa İçin” söylendi.

Haber : Erol Ünal

Marmaris Belediyesi iş birliği, Kalimerhaba Derneği organizasyonu ile düzenlenen, 6. Doğart Kültür, Sanat ve Çevre Festivali Ünlü Çevreci, Bilim İnsanı, Gezginler Kulübü Kurucusu, Yazar Prof Dr. Orhan Kural anısına düzenlenen etkinlikler ve konserle son buldu.

Son gün, Özgür Şanlı’nın “Yaşama Dair” sergisi açılışı ve söyleşisi ile başladı. Şanlı Postitlerden oluşan deneysel sergisi ile izleyicileri hayallerini postitlere çizmeye, ardından da hayata geçirmeye davet ettiğini söyleyerek, bizler “görsel düşünürleriz” diyerek kendini ve sergi’sinin içeriğini ifade etti.

Daha sonra Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan sunumu ile Ahmet Tuncay, Halim Yazıcı, Hatice Altunay, İsa İnan, Mesrur Sabahoğlu, Orhan Kaya ve en küçük şair Olivia şiirlerini söylediler. Yönetmen Ümit Efekan tarafından hazırlanıp sunulan “Kalplerimiz Seni Unutur mu?” programında Prof Dr. Orhan Kural’ın konuk olduğu bölüm ilgi ile izlendi ve hocanın çevre, tüketim çılgınlığı, müsriflik üzerine yaptığı konuşmalar bir kez daha hafızalara kazındı. Prof. Dr. Orhan Kural’ı Dostları Anlatıyor bölümünde Yüksek Jeoloji Mühendisi, Sığla Sanat Kültür ve Çevre Derneği Başkanı, Müzisyen Hakkı Çopuroğlu ve Makine Mühendisi Müzisyen Ulvi Avanoğlu müzikli bir dinleti ile Orhan Kural’ın yaşam öyküsünden kesitler sundular.

Gün, Müzikolog, Besteci, Solist Serap Yenici tarafından hazırlanıp sunulan tek perdelik “Bu Dünya İçin Bir Şey Yap” müzikali ile son buldu. Çevre sorunları , aşırı tüketim ve israfa dikkat çeken müzikalde Yenici birbirinden güzel şarkılar söyleyerek izleyenlerin alkışlarını aldı. Program sonunda Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Bir Gün Değil Her Gün Çevre sloganını kullanan Marmaris Belediyesi’ne teşekkür eden Serap Yenici, Çevre Korunsun, Müzikler Susmasın diyerek konuşmasını tamamladı.

Marmaris Kültür, Sosyal ve Temizlik İşleri Müdürü Suzan Zift, Solist Serap Yenici’ye bir buket sunarak teşekkür etti ve “Çevre hepimizin onu sağlıklı olarak koruyabilirsek biz de sağlıklı ve mutlu yaşayabiliriz DoğArt Festivalinin hayata geçmesine katkı koyan Kalimerhaba Derneği başta olmak üzere bu başarılı etkinliklere emeği geçen herkesi kutlarım” dedi. Kalimerhaba Derneği Basın sözcüsü Orsel Sonat şimdiden 2022 DoğArt Kültür Sanat Çevre Festivali için çalışmalara başladıklarını belirterek, sırada bu sezon içinde “Turizm ve Sanat günleri etkinliklerimiz var, bizi takip etmeye devam edin” dedi.

*****

Read Previous

Gürcü Görkem “Başlangıçta Işık Vardı” Resim Sergisi

Read Next

17 Haziran 2021 Perşembe Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: