Serpil Devrim & Rothea

Serpil Devrim & Rothea

Haber: Erol Ünal

  • Serpil Devrim Son Romanı Rothea‘yı 10 ve 11 Aralık tarihlerinde saat 14:00’de Turgutreis My Marin Hotelde İmzalayacak.

Serpil Devrim son romanı Rothea’yı 10 ve 11 Aralık tarihlerinde saat 14:00’de Turgutreis My Marin Hotel’de imzalayacak. Artshop Yayınları’ndan çıkan Serpil Devrim’in son romanı “ROTHEA’’da Girit’ten Kıbrıs’a, oradan Londra’ya uzanan dokunaklı bir yaşam öyküsünü ve mübadele neticesinde toprağından, yurdundan, komşusundan, evinden ayrılmak zorunda kalan insanların acı ve hasret dolu hikayesini çarpıcı bir dille anlatıyor.

Girit ve Kıbrıs… İki yaşlı kara parçasında yaşanan acı ve trajedinin izleri, Stavi’nin tertemiz ve masum yaşamına düşerken atalar mirası göç, dört çocuğunun kaderini de sonsuza dek değiştirecektir. Girit mübadelesinin acı yıllarında başlayan hikaye;

Rum kızı Rothea’nın Türk genci Ferdi tarafından Lefkoşe’ye kaçırılması ile bir kadının var olma mücadelesine dönüşür. Kıbrıs’ta günden güne büyüyen olaylar ve acıların, tarihi gerçekler ve tanıklıklarla anlatıldığı bu çarpıcı yaşam öyküsü…

Rumlar ve Türkler. İki halka düşen tek yazgı : Acı…

Göç, kayıp, korku ve acılarla geçen yılların ardından biraz huzur bulmak için dağlara doğru yürüyen yaşlı ve yorgun Stavi, anılarında uzandığı geçmişinden yaşadığı güne geri dönemeyecek; sonsuzluğa akarken de iki adanın ve iki halkın acılarını gerçek ağızdan anlatacaktır.

Bir ada, iki halk. Bir zeybek, iki yürek. Yaslı kara parçasında yüreklerin, zeybeklerin, halkların, yazgıların, umutların, yarınların kâh kucaklaştığı kâh ayrıştığı yer.

Dimitri ile Mehmet… Aynı tavlaya zar atıp, aynı zeybeğe diz vuran; aynı milletin olmasa da aynı duygunun doğurduğu iki adalı, iki komşu, iki kardeş.

Eleni ile Zehra… Cenazelerini beraber gömüp, düğünlerini beraber kuran; aynı topraktan hasat edip aynı toprağa evlat doğuran; iki adalı, iki komşu, iki kardeş.

Rothea… Doğa kadar sade ve temiz… Şairin “çiçek nedir bilmeden bozkırlara dalmışsan…” dediği kadar acıdan, aşktan, dünyadan habersiz gonca olamadan açılmış ama hayata inat, her şeye inat solmamış küçük kız çocuğu

SERPİL DEVRİM Hakkında ;

Serpil Devrim1960 yılında İstanbul’da doğdu. Uzun yıllar yönetici ve işveren olarak özel sektörde çalıştı. 2011 yılında Kanada’dan Bodrum’a taşındı. Şiirleri İngilizce, Arapça, Çince, İtalyanca, İspanyolca, Urduca, Sırpça, Bulgarca, Sindice ve Rus dillerine çevrildi ve bu ülkelerin uluslararası edebiyat dergilerinde yayınlandı.

Serpil Devrim’in şiirleri ve kadın öyküleri, Türkiye’deki çeşitli kültür, sanat ve edebiyat dergilerinde yayınlandı. Şimdiye kadar “Doğumundayım Günün”, “Yol Bitiyordu”, “Yarısı Yarım”, “Yeryüzü Ağrısı”, “Kalbim Bir Su Kuyusu”, “Mor Alfabeli Kadınlar”, “Su Gibi”, adlı roman, öykü ve şiir kitapları yayınlandı.

Dünya Yazarlar Birliği Şiir Ödülü, İtalya’da Roma Üniversitesi, Floransa Akademi gibi akademik kurumlar tarafından verilen şiir ve öykü ödülleri ile 2021 yılında İtalya Seneca Akademi Ödülü’ne layık görülen Serpil Devrim; PEN Uluslararası Yazarlar Birliği Türkiye üyesi, IWA Uluslararası Yazarlar Birliği Belçika ve Dünya Yazarlar Birliği Sendikası üyesidir.

*****

Read Previous

JAPON ŞİİRİ

Read Next

Selin Melek Aktan’ın Sergisi Art212’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: