Nevin Balta’nın Son Kitabı Yayınlandı

Nevin Balta’nın Son Kitabı Yayınlandı

Harika Ören Yazdı

Efecehaber-Köşe yazarı Nevin Balta’nın son kitabı Ayıntâp-Halep-Şam Üçgeninde Son Fedailer yayınlandı.

I.Dünya Savaşı sonrası İngiliz ve Fransız emperyalizmi, Ortadoğu’nun işgalinde Ayıntap ve Suriye, Ali Şefik Özdemir’in Ayıntap savunması konularını işleyen; Araştırma – İnceleme, Tarih kategorilerinde eserler yazan Nevin Balta’nın uzun bir çalışma dönemini kapsayan yeni kitabı raflardaki yerini aldı.

Halep Heyet-i Merkeziyesi, Suriye –Filistin Müdafaa-i Kuvayı Osmaniye Heyeti,Suriye’de Türk örgütlenmesi ve faaliyetleri ve Suriye’deki Arap Milliyetçileriyle Türk Müdafaa-i Hukuk Hareketi arasındaki ilişkileri anlatan özel eser; Ayıntâp-Halep-Şam Üçgeninde Son Fedailer, 3 bölümden meydana geliyor. Birinci Bölümde; Batılı Ülkelerin Rekabet Sahası İçindeki Güney Cephesi, İkinci Bölümde ; Ayıntâp Savunması. Üçüncü Bölümde ise, Heyet-i Merkeziye’nin kuruluş ve çalışmaları olarak üç bölümden oluşuyor.

Nevin Balta

Ayıntâp-Halep-Şam Üçgeninde Son Fedailer’in Düşünsel Altyapısına baktığımızda; Batılı devlet adamları, diplomatlar ve tarihçiler tarafından 19. yy.da “Şark Meselesi” adıyla tanımlanan “Doğu Sorunu”, Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilen topraklarda Batı egemenliği çekişmesinin aldığı biçimdir.

Batılı devletler ve Rusya tarafından “sûnî” olarak ortaya atılan “Şark Meselesi”nin uzantılarıyla; Osmanlı topraklarındaki Kürt ve Ermenilerin Osmanlı’ya karşı kışkırtılması ve bölgede hiç bitmeyen ve her daim kaşınan günümüze kadar gelen mezhep ve etnik savaşlarla hâlen burun buruna yaşamaktayız. Eserde, 100 yıl verdiğimiz Millî Mücadele şartlarının sınır bölgelerimizde devam ettiğine dikkat çekildiği görülüyor..

2010-2013 yıllarında Türk Tarih Kurumu Başkanlığında “Bilimsel Çalışmalar Bölümü”nde görev yapan Nevin Balta, Türk Dil Kurumu Uzmanı’dır. Çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazmaktadır.

Yazarın, Ayıntâp-Halep-Şam Üçgeninde Son Fedailer’den önce yayınlanan Gaziantep, Yer Adları Üzerine İnceleme ve Anadolu Kadın Başlıkları isimli iki kitabı daha bulunmaktadır.

*****

Önceki

Eyüp Büyükbostancı’ nın İmza Günü

Sonraki

16 Mart 2023 Perşembe Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar