Fatih Yürür & “Kötü Kötü Filmler”

Fatih Yürür & “Kötü Kötü Filmler”

Haber : Kemal Gönüleri

  • Fatih Yürür’ün “Kötü Kötü Filmler” Kitabı Urzeni Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kötü film izleme alışkanlıklarımızı samimi bir biçimde yeniden gözden geçirmeyi hedefleyen Fatih Yürür’ün “Kötü Kötü Filmler” kitabı Urzeni Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kötü Film İzlemek Tarifi İmkânsız Bir Zevktir!

İlk izlediğiniz filmi hatırlıyor musunuz? Bu soruya cevap verebilmeniz çok da kolay değil. Muhtemelen “ilk izlediğinizi sandığınız film” ilk izlediğini film değildir. Yine muhtemelen, bu filmin berbat bir film olma olasılığı çok daha yüksektir!

Daha önce “Kıyametin Sineması: Post Apokaliptik Filmler”, “Tek Mekânlık Filmler”, “Kötü Karakterin Yükselişi” ve “Sinemanın Maskeleri” kitaplarıyla, niş sayılabilecek konuları neşterleyen Fatih Yürür, “Kötü Kötü Filmler” kitabıyla birlikte, kötü film izleme zevkinin inceliklerini sorguluyor.

“Kötü Film” kalıbını, salt çöp filmler ekseninde ele almaktan kaçınan Fatih Yürür, “otoriteler” tarafından niteliksiz olarak etiketlenen yapımların altındaki incelikleri, kötü film izlemenin yaratıcılığa sağladığı doping etkisini, bir zamanlar “beterin beteri” şeklinde anılan filmlere dair değişen kolektif yaklaşımları yeniden mercek altına alıyor. Yargılarımızın otomatik düğmesini devre dışı bıraktığımız takdirde, en can yakıcı kötü filmlerden bile tat alabileceğimizin altını tekrar tekrar çiziyor.

Muhtemelen, bu zamana kadar, bir filmin kötülüğünü vurgulayacak bir dolu ifade duydunuz ve gördünüz. Şayet bir filmi kötüleyebilmenin kısa yollarından halihazırda haberdar değilseniz, bir kaç klavye tuşlaması uzağınızda bekleyen online film izleme sitelerinden, bu işin raconunu en kısa yoldan öğrenebilirsiniz. Fakat kötü filmler ile mücadeleyi etmeyi bırakırsanız, pek çoğunun içerisindeki çeşniyi keşfedeceksiniz.

Dürüst olalım… Esaretin Bedeli’ni hayatımızda toplam kaç kere izledik? Kaç kere daha izleyebiliriz? Gel gelelim çocukluğumuzdan kopup gelen kötü bir filmi, defalarca izleyebilmemiz mümkündür. Bunun cevabı, niteliksiz olanın, sindirimi kolay, draje bir öğün olmanın biraz daha ötesinde yatıyor olabilir. Kötü Kötü Filmler bir cevap mı? Muhtemelen hayır ama doğru soruları bulmak için keyifli bir kaynak olasılığı da gayet yüksek.

Fatih Yürür

Fatih Yürür Kimdir?

1987 Kocaeli doğumlu olan Fatih Yürür, Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Radyo, Sinema ve Televizyon Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yapmıştır. Üniversite yıllarında pek çok dergi, blog ve haber sitesinde yazarlık, inceleme editörlüğü görevleri üstlenmiştir. Uzunmetraj, Öteki Sinema, Sinemalar, Filmlerim, Korku Sitesi, Sinematik Yeşilçam, Kahramanlar Sinemada gibi pek çok platformda yazarlık yapan Fatih Yürür, Film Arası dergisi için de düzenli olarak dosyalar hazırlamaktadır.

Pek çok marka ve ajans için kurgusal fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığı yapan Yürür, çizgi roman piyasasıyla da yakından ilgilidir. Gölge e-dergi için uzun bir süre Rüyadam adlı kurgusal karakterin senaryolarını kaleme almıştır. Geçtiğimiz yıl Gezi Direnişi’nden ilham alınarak hazırlanan Dirençizgiroman cildinin tasarımının bir kısmını üstlenirken, projeye senaryolarıyla destek vermiştir.

2014 yılında kamera arkasına geçtiği ilk kısa filmi Zemin Kat ile kısa film arenasına adım atan Yürür, ikinci uzun metrajlı filmi olan Geleceği Olmayan Adam ile bu mecrada yoluna devam etmektedir.

*****

Read Previous

14 Haziran 2021 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

Sinekler Hakkında Neler Biliyoruz ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: