“Akdeniz’in Ebedi Genci-Halikarnas Balıkçısı”

“Akdeniz’in Ebedi Genci-Halikarnas Balıkçısı”

Haber: Erol Ünal

  • Kitabın tanıtımı ve imza günü 2 Eylül 2021 Perşembe saat 17:30-19:30 saatleri arasında Bodrum Marina Yacht Club’da yapılacak.

UNESCO 2023 anma programına kabulü için Bodrum Belediyesi tarafından yapılan başvuruya destek için “Akdeniz’in Ebedi Genci Halikarnas Balıkçısı” kitabı yayınlandı. Kitabın tanıtımı ve imza günü 2 Eylül 2021 Perşembe saat 17:30-19:30 saatleri arasında Bodrum Marina Yacht Club’da yapılacak. Etkinlik kapsamında Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın 131. Doğum Yıldönümü etkinlikleri dahilinde kurgulanan özel video filminin gösterimi de yapıyacak.

Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın ellinci ölüm yıldönümünün UNESCO 2023 anma programına kabulü için Bodrum Belediyesi tarafından yapılan başvuru için kitaplaştıran “Akdeniz’in Ebedi Genci Halikarnas Balıkçısı” kitabı Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlu Prof. Dr. Şadan Gökovalı anısına atfedilerek Metin Erdoğan ve Selen Cambazoğlu tarafından kaleme alındı ve İzzeddin Çalışlar tarafından yayına hazırlandı.

Halikarnas Balıkçısı’na ait ilk defa yayımlanan eser ve belgelerin olduğu, Balıkçı’yı tanımak isteyenlerin başvuracağı ve faydalanacağı “Akdeniz’in Ebedi Genci, Halikarnas Balıkçısı” kitabı tanıtım gününden sonra Bodrum Deniz Müzesi’nden, www.denizkutuphanesi.com ve www.kitaplimani.com adreslerinden satın alınabilecek.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras kitabın sunuş yazısında şu ifadeleri kullandı: “Onun bize bıraktığı miras sadece yazdıkları ve çizdikleri değil. O bize yaşadığımız yeri güzelleştirme duyarlılığını, kadim değerlerimizi ortaya çıkartıp paylaşma titizliğini, yaşadığımız yeri sevme ve sevdirme gayretini de miras olarak bıraktı. Bodrumlular da onun anısını her dönem ve her fırsatta yaşattı. Bugün o fırsatlardan birini daha yakalamış durumdayız. Metin Erdoğan’ın incelikli fikriyle çıkılan yol, Halikarnas Balıkçısı’nın ellinci ölüm yıldönümünün 2023 yılı UNESCO anma programına dahil edilmesini hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için herkesin elinden gelen katkıyı sunacağına eminim. Böylece Halikarnas’tan Balıkçı’sına eşsiz bir armağan sunmuş, yine onun aracılığıyla beldemizi bir kez dünya gündemine taşımış olacağız.”

Metin Erdoğan

METİN ERDOĞAN

1952 yılında Van, Erciş’te doğdu. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi’nde kısa süre öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yurtdışı işçi hizmetleri genel müdür yardımcılığı, bakanlık müşavirliği ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yurtdışında Türkiye’nin Berlin, Karlsruhe, Köln ve Stuttgart başkonsolosluklarında çalışma ve sosyal güvenlik ataşesi olarak görev yaptı. Uluslararası göç hareketlerinde uzmanlaşıp emekli olduktan sonra araştırmacı yazarlığa yöneldi.

2018 yılında Cenova Yayınları arasından çıkan Dört Efsane Çevreci adlı kitabında, dünya çapında çevrecilik önderleri olarak konumlandırdığı Atatürk, Manisa Tarzanı, Halikarnas Balıkçısı ve Hayrettin Karaca’yı yazdı. Almanca ve İngilizce bilen yazar, İzmir’de yaşıyor ve Atatürk’ün Yalova’daki doğa sembolü köşkünün tanıtılması ve UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi’ne dahil edilmesi için çalışmalar yapan Yürüyen Köşk Derneği (YKD) başkanlığını sürdürüyor.

Selen Cambazoğlu

SELEN CAMBAZOĞLU

1980 yılında Ankara’da doğdu. Sualtı arkeoloğu olan babasının Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne atanması üzerine ailesiyle Bodrum’a taşındı. Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdikten sonra çeşitli kurumlarda kültür işleri danışmanı, kurum müdürü ve proje koordinatörü olarak görev aldı.

Özel sektörde girişimlerde bulunduktan sonra 2018 yılında halen sürdürdüğü Bodrum Belediyesi’ne bağlı çalışan Bodrum Deniz Müzesi (BDM) müdürlüğüne getirildi. Yerel kültür mirasının geleceğe aktarımı çalışmaları dahilinde BDM bünyesinde bir yayınevi kurulmasına ön ayak oldu. Amatör kaptan, dalış eğitmeni ve bir çocuk annesi. Çocuk kitapları yazıyor.

*****

Read Previous

Bilecik ‘Güzel Geceler’le Nefes Aldı

Read Next

28 Ağustos 2021 Cumartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: