“Kilim ve Halıların Konuşan Damgaları”

Haluk Tarcan’ın ; Türk Balıkadamlar Kulübü’nde İlgi Çekici Konferansı

“Kilim ve Halıların Konuşan Damgaları”

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

Türk Balıkadamlar Kulübü, Kültür Hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Organizasyonunu Vedat Köle‘nin yaptığı “Kilim ve Halıların Konuşan Damgaları” isimli Konferansta ünlü Türk Halkbilimci, bilimsel araştırmacı, yazar, müzikolog, piyanist Haluk Tarcan‘ı ağırladı.

Konferansta ; Türk Halkbilimci, bilimsel araştırmacı, yazar, müzikolog , piyanist Haluk Tarcan ; Kilim ve Halılar üzerinde yapmış olduğu incelemelerine ait bilgilerini konuya ilgi duyan davetlilere anlattı. Aralarında ; Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Teksti Bölümü Başkanı Prof.Çiğdem Çini , Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Türk El Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Şerife Atlıhan , Lale Gürman , Doç.Orhan Çekiç , Türk Balıkadamlar Kulübü Başkanı Nezih Saruhan‘ın da bulunduğu davetliler ilgi çekici konferansı ilgi ile izledi.

HALUK TARCAN KİMDİR?

Halit Halûk Tarcan, (1931- ) Türk Halkbilimci, bilimsel araştırmacı, yazar, müzikolog, piyanist.

Kabataş Erkek Lisesi nden sonra…Ön Türk kültürü, dili ve tarihi üzerine araştırmalar yapan halkbilimcidir. Fransa’da yaşamakta ve o zamanlar Sorbonne Üniversitesi’nin VI. seksiyonunda bulunan CNRS kısaltmasıylada anılan Centre National de la Recherche Scientifique’te bilimsel araştırmacı olarak çalışmış ve 2005 yılında temelli olarak Türkiye’ye dönmüştür. Zamanın bölünmezliğini, geleneksel Anadolu Türk Halk Müziği’nin karakteristiği olan aksak tartılardan hareketle açıklamış olduğu ‘toplam teorisiyle’ 1962 yılında buraya 56 kişi arasında tek kişi olarak girmiştir. (http://www.cnrs.fr/)

Babası askerî hekim olduğundan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Urfa Askerî Hastanesi’ne yönetici olarak tayin edilmiştir. Halûk Tarcan bu sebeple aslen 1925 yılında Urfa’da doğmuştur, Selim Sırrı Tarcan’ın yeğeni, Mimar Öğr. Gör. Ercüment Rıza Tarcan ile Türkiye’nin ilk beyin cerrahı ve bestekâr Prof. Dr. Bülent Tarcan’ın kardeşidir.

Üçlü bir eğitimden geçmiştir. Piyano, Sanat Tarihi, Etno/Müzikoloji.

Müzik Eğitimi; İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümünden Ferdi Statzer’in piyano öğrencisi olarak pekiyi derece ile mezundur. Roma ve Siena’da Guido Agosti ile Salzburg’ta Carlo Zecchi, Paris’te Jacques Février ile çalışmıştır.

Sanat Tarihi; İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde, Türk -İslam Sanatı, Bizans Sanatı, Rönesans Sanatı ve Tanzimat Edebiyatı.

Eserleri

Ön-Türk Uygarlığı(taslak 1992),bu kitap 1998’de Kaynak Yayınlarından çıktı

Ön-Türk Tarihi, 1998 Kaynak yay.İstanbul (360 sayfa)

Ön-Türk Uygarlığı 2001,Mustafa Kemal Derneği İstanbul(70 sayfa)

Ön-Türk Uygarlıgı;Resmi Tarihin Çöküşü,2003-2007 5.baskı Töre yay.İstanbul(360 sayfa)(Kaçak baskı)

Evrensel Uygarlıkların Köken Kültürü, Ön-Türk Uygarlığı -1A-

Evrensel Uygarlıkların Köken Kültürü, Ön-Türk Uygarlığı -1B-

Kökenindeki Ön-Türk Kültürünü Bilmeyen Avrupa Birliği -2-

Kilim ve Halıların Konuşan Damgaları 2011

NOT: DAMGALARA AİT FOTOGRAFLAR HALUK TARCAN’ın “Kilim ve Halıların Konuşan Damgaları” İSİMLİ KİTABINDAN ÇEKİLMİŞTİR.

Read Previous

“İFLAH OLMAZ / İSTANBUL”

Read Next

2 MAYIS 2016 PAZARTESİ ; GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: