‘‘İNSAN KALABİLME SANATINDA MUTASYON’’

‘‘İNSAN KALABİLME SANATINDA

MUTASYON’’

Perihan KOCA Yazdı

İnsanın insanı yemesinde (yamyamlık/ kanibalizm) evrimsel sürecin manevi hali

Değerli dostlarım günümüzde yaşadığımız, tanıklık ettiğimiz halleri, durumları, anlamaktan yada kabullenmekten öte adını koymakta zorlanırız bazen. Hani isyan ederiz ya bazen insanlık nerede kaldı diye. Bazen şeklen insanız ama insan olmanın erdemini, vasıflarını taşımıyoruz deriz.

Bazen de edebimiz gereği insan insana yapar mı sözleriyle isyan ederiz.

Sizlerin de aklınıza hemen yamyamlık gelmiştir. Hayır, inanması zor ama günümüze uzanan ve modern zamanlarda da hala var olduğu söylenen Kanibalizm (cannibalizm) hala var.

Konu hakkında araştırma yaparken rastladığım bir örneği sizinle paylaşmak isterim. 1979’da bir askeri darbeyle koltuğunu kaybeden Orta Afrika Cumhuriyeti devlet başkanı Jean Bedel Bakossa çıkarıldığı mahkemede çok sayıda siyasi cinayetin yanı sıra yamyamlıkla da suçlandı. Diktatörün özel malikanesindeki buzdolabında insan eti parçalarına rastlanmıştı.

Diğer taraftan hayvanlar aleminde de örneklerine rastlanır. Bunlardan bazıları; Denizatı, kedi, kelebek, sincap, Karadul örümceği gibi örümcek türlerinde, peygamber devesi, çırçır böceği gibi böcek türlerinde, levrek ve ciklet balığını içeren bir sınıf olan Levrekgillerde yaygın örneklerdir

Bu arada sizlerin de bildiği gibi Kanibalizm, türlerin kendi türünü yemesine denir.

Değerli sanat dostlarım örnekleri çoğalttıkça sizlerle dertleşeceğim bakış açıma az zaman kaldığını fark ettiğimden süratle toparlıyorum.

Örneklerinden de anlaşılacağı gibi evrim sürecinde sıklıkla olmasa da rastladığımız ve var olan bu durum içimizi ürpertmekten öte tiksinç de gelmiştir bana olduğu gibi sizlere de.

Günümüzde İnsan türlerinin kendi türlerinden olan insanı yeme teknik ve metotları da ürkütücü bir şekilde evrim değiştirerek, mutasyona uğramış ruhlara, kişiliklere, eylemlere dönüşmüştür. Elbette burada bahsettiğim yeme eylemi, yukarıda atıfta bulunduğum gibi bedeni dişleriyle öğütüp midede sindirmek değildir.

Doğada İçgüdüleriyle hareket eden hayvandan farklı olarak, düşünebilme, akıl yürütebilme, zeka kullanabilme, konuşabilme, muhakeme edebilme, acıma hissi taşıyabilme, merhamet duyabilme, ağlayabilme, gülebilme gibi sayısız özelliklere haiz son derece mükemmel bir sistemle donatılmış, güzelliklerle kuşatılmış, duygularla giydirilmiş varlık olan insandan bahsedeceğim. Ve, biz insanların yaratıcılıklarını ve güçlerini kötü emelleri için kullanarak insanı, insanları hatta insanlığı yeme eğiliminin gittikçe yaygınlaştığını, kanıksandığını hatta iteklendiğini görüyoruz.

Bir kişinin karnını doyuran açlığının ( maddi ve manevi açlığın) birden öte, yüzleri, binleri hatta milyonları kıtlığa (yoksunluğa) iten açlığından bahsediyorum.

Bu insan yemeyi alışkanlık haline getiren insan türleri günlük yaşamsal politikaları gereği kendi türlerini insafsızca, bencilce ve hatta yamyam gibi tüketerek, yerler.

Değerli dostlarım dilim elime hükmetmeye çalışırken, ellerim dahi direniyor yazı dili ile aktarmada. Ben yüce gönüllerinizden izin istiyor, bir sonraki yazılı sohbetimizde buluşmak üzere, sizi bu hususta engin düşüncelerinizin, zengin çeşitlemeleriyle baş başa bırakıyorum. İçime sindiremediğim kirliliklerden arınmak için sanatın ışığında sanat aşkıyla aydınlanmaya gidiyor, ‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi ve Youtube’da yer alan bir Seni gördüm büyülendim – ES GEÇ” şarkımı bırakıyorum. Ruhumuzu taşıyan güzel bedenlerimizin, sevgiyle atan güzel kalplerimizin, güzellikleri yaşayan/çoğaltan/taşıyan duygularımızın mutasyona uğramadan güzelliklerle evrilmesi dileklerimle İnsan için, insanlık için aşkla kalalım.

*****

SENİ GÖRDÜM BÜYÜLENDİM – ES GEÇ’ dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

Perihan KOCA 13.02.2020

BİR DELİ VAR

Bakma sessiz durduğuma

Bende gezen bir deli var

Garip evsiz olduğuma

Serde gezen bir deli var

Kırıp döküp incitmeden

Gönülleri küstürmeden

Dudak büküp göz süzmeden

Bende gezen bir deli var

Kalbi aşkının yuvası

Dili sohbetin sofrası

Sevmeyenler bilmez hası

Sırda gezen bir veli var  07 Nisan 15 Kadıköy

www/perihankoca.com , www/sanatinrenkleri.com ,

perihankoca9@gmail.com , Perihan_koca@hotmail.com, Instagram, Twitter, Facebook

 

Read Previous

Ressam Mehmet Tevfik Utku’dan 3. Kişisel Sergi

Read Next

AŞK iki kişiliktir… Sevgililer Günü Kutlu olsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: