Hakan Bilge’nin Kitabı Raflarda

Hakan Bilge’nin Kitabı Raflarda

Haber : Kemal Gönüleri

  • Hakan Bilge’nin “Aşktan da Üstün: Hitchcock Sinemasında Kişisel Bir Gezinti” adlı yeni sinema kitabı Doruk Yayınları arasından çıktı.

Hakan Bilge‘nin “Aşktan da Üstün: Hitchcock Sinemasında Kişisel Bir Gezinti” adlı yeni sinema kitabı, Doruk Yayınları tarafından yayınlanarak okuyucunun beğenisine sunuldu.

Kitapta Notorious‘tan (1946) hareketle Hitchcock sineması detaylı bir biçimde kuşatılarak yönetmenin ele almaktan haz duyduğu temalar ve kişisel saplantıları yine kişisel bir bakışla ele alınıyor. Ayrıca gerilim sinemasının ana bileşenleri, yönetmenin teknik ustalığı ve hitchcockyen unsurlar yer yer psikanalitik bir bakışla çözümleniyor.

Aynı zamanda The Godfather Mitosu adlı sinema kitabının da yazarı olan Hakan Bilge, Notorious‘u sahne sahne analiz ederken kullandığı bol miktarda görselle ana malzemesini somutlaştırarak okurlar için bir hayli kolaylık sağlıyor. Amerikan sinemasında gezintiye çıkarak Notorious‘u ve öteki Hitchcock filmlerini başka filmlerle karşılaştırmalı olarak okuyor. Ingrid Bergman ve Cary Grant’i, belli başlı casusluk anlatılarını, kara filmleri ve ele aldığı temaları detaylı bir biçimde masaya yatırıyor.

“Aşktan da Üstün: Hitchcock Sinemasında Kişisel Bir Gezinti” yönetmenin sinemasına meraklı sinefiller dışında sinema öğrencileri için de bir başucu kaynağı olma özelliğini taşıyor.

Künye

Aşktan da Üstün: Hitchcock Sinemasında Kişisel Bir Gezinti, Hakan Bilge

Doruk Yayınları, 2016, İstanbul, 256 sayfa

ISBN: 9789755536736

Bazı satış noktaları:

İdefix

D&R

Kitapyurdu

*****

Read Previous

“HAYAL ET, BARIŞI AŞKI VE MAVİYİ”

Read Next

REKREASYON TOPLANTISINDA ŞEB-İ ARUS VARDI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: