Yusuf Tolga Ünker’den 3D sergi; “Unutmaya Karşı”

Yusuf Tolga Ünker’den 3D sergi;

“Unutmaya Karşı”

Haber: Erol Ünal

  • Norbert Podlesny koleksiyonundan seçilen ve Yusuf Tolga Ünker tarafından renklendirilen “Getto yaşam” fotoğrafların yer aldığı “Unutmaya Karşı – Gegen das Vergessen – Against Oblivion” isimli Sanal Sergi 3D olarak yayınlanmaya başladı.

Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Araştırma Görevlisi Yusuf Tolga Ünker‘in Polonyalı koleksiyoner Norbert Podlesny’nin fotoğraf koleksiyonu seçkisinden yaptığı renklendirmelerden bir 3D sergi yapma fikri Rusch’un aklına korona salgınının etkilerinden endişe duyduğu yetmişinci doğum gününde retrospektif sergisini gerçekleştirdiği sırada geldi. Rusch’un titizlikle kurduğu retrospektif sergisi uluslararası alanda olumlu tepkiler almıştı. Çok daha bilgilendirici ve dünyanın her yerinden erişilebilir ve de ziyaretçiler sergiyi tıklayıp diledikleri süre boyunca tüm resimlere huzur içinde bakabilirler.

Tolga Ünker’in sergisine Rusch’un bir başka arkadaşı Dafydd Bullock da harika bir bestesi ile katkıda bulundu. Sonuç birçok katılımcının asla olmaması gereken ve asla tekrarlanmaması gereken bir felaketle ilgili çalışmalarının sanal bir takdiriydi. Bu felaketlerin tekrarlanmaması ancak tüm bu belgelere tam bir bilinçle bakarsak ve her türlü yeni yeşerecek olan kötülüklere karşı harekete geçmek için onlardan cesaret alırsak garanti edilebilirdi.

Jens Rusch’un küratörlüğü ve sponsorluğunda gerçekleşen sanal sergiye yılsonuna kadar ulaşılabilir.

Yusuf Tolga Ünker’in Holokost ile Yüz yüze ismini verdiği projesinin ilk sergisi Amerika’nın Florida eyaletindeki Nova Southeastern Üniversitesi Alvin Sherman Kütüphanesi’nde 2018’de gerçekleşti. Holocaust Learning and Education Fund, Inc. The Craig and Barbara Weiner Holocaust Reflection and Resource Center’ın organizasyonu ile “Visions of the Holocaust-Holokost’un Görüntüleri” isimli sergide yer alan çalışmaların orjinalleri Yad Vashem ve USHMM’den alınan belgelerdi.

2019’da ikinci sergi İstanbul’da bulunan 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nde “Holokost ile Yüz yüze” adıyla gerçekleşti. Üçüncü sergi ise yine aynı isimle UOMO’da yapıldı.

Yeni sergide ise ağırlıklı olarak koleksiyoner Norbert Podlesny‘nin koleksiyonundan orijinal ve daha önce görülmemiş fotoğraflarla “Unutmaya Karşı – Gegen das Vergessen – Against Oblivion” ismiyle 3D olarak gerçekleşiyor. Fotoğraflarda ağırlıklı olarak “getto yaşamı“ gösteriliyor.

Sergiyi izlemek için TIKLAYINIZ

Giriş yapmak için düğmeye tıklayın ve ardından yürüyüşe başlamak için etkinlik posterine tıklayın. Müzik için posteri tıklamanız yeterli. Her bir resme tıkladığınızda görselin ismini gösteriyor.

*****

Önceki

22 Ekim 2020 Perşembe Tiyatro Rehberi

Sonraki

Alakır Vadisi & Aşure Günü

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar