“Sokakta Sanat Var”

“Sokakta Sanat Var”

Haber : Kemal Gönüleri

sokakta

6.Geleneksel Sokakta Sanat Var Kültür ve Sanat Festivali beş yıl boyunca Edirne’de festivalin kurucu genel koordinatörü Gencay Adıgüzel ve 750 gönüllünün katılımıyla gerçekleştirildi. Bu yıl festivalin altıncısı, mayıs ayının ilk haftasında Edirne’de, ikinci haftasında ise İstanbul’da düzenleniyor.

Türkiye’nin en kapsamlı sanat festivali, on günlük bir programla Beşiktaş Belediyesi’nin işbirliği ile İstanbul’da hayata geçiyor. “Sokakta Sanat Var Kültür ve Sanat Derneği”; sanatı, barış ve özgürlük için sokağa çıkarıyoruz diyerek, güzel bir dünyanın mümkün olduğunu dile getiriyor. Etkinlikler boyunca halkın bire bir sanatla etkileşim içinde olması hedefleniyor. Bu sayede sanat dilinin kolektif oluşumu sağlanırken, kişilerin kendilerini ifade biçimlerinde çeşitlenme ve estetik duyarlılık arttırılıyor. Aynı zamanda genç ve çocuk katılımcıların ilgisini çekecek etkinliklerle, sanata karşı ön yargıların kırılması ve sanatsal iletişimin eğlenceli hale getirilmesi planlanıyor.

sokakta-sanat

Farklı milletlerin bir araya gelmesiyle de festival yerelden evrensele doğru bir boyut kazanıyor. Festival kapsamında Beşiktaş’ın çeşitli noktalarında çocuk atölyesi, resim, heykel, özgün baskı, karakalem, grafiti, maske, karikatür, hat, ebru ve edebiyat atölyeleri kuruluyor. Ayrıca tiyatro, dans, müzik dinletisi, şiir dinletisi ve gölge oyunlarına da yer veriliyor. Bu çalışmalar sırasında veya öncesinde yapılmış olan işlerin sergilenmesi de sağlanıyor. SSV Derneği, altı yılda beş festival, altı tiyatro oyunu, 60’ı sanat etkinliği olmak üzere 100’ün üzerinde faaliyet düzenledi. SSV Derneği, çalışmalarını Edirne ve İstanbul dışına da yayarak Türkiye’nin her noktasına ulaşmayı planlıyor. Çünkü dernek, değişimin sanatla olacağına inanıyor. Özelikle de “Bir Çocuk Değişir Dünya Değişir” sloganıyla düzenlenen çocuk atölyelerini çok önemsiyor.
Festivalin tanıtım ve tanışma kokteyli 23 Ekim 2016 Pazar günü saat 14.00’de Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Tüm sanatseverler davetlimizdir.
Detaylar İçin: www.sokaktasanatvar.com

Read Previous

20 Sanatçı Pinelo’da Buluştu

Read Next

20 Ekim PERŞEMBE GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: