Piyano Yarışması 13-19 Kasım’da Yapılacak

NDS Piyano Yarışması

13-19 Kasım 2017’de Yapılacak

Haber : Kemal Gönüleri

  • İstanbul Orchestra’Sion 3.Uluslararası Piyano Yarışması 13-19 Kasım 2017’de gerçekleşecek.
  • Yarışmaya katılacaklar yaptıkları kayıtları , Yarışma Organizasyon Kurulu’na en geç 1 Haziran 2017 tarihine kadar gönderecek.
  • Adayların , Yarışma Organizasyon Kurulu’na gönderecekleri kayıt (DVD ya da görsel-işitseldosya şeklinde) olacak..

13-19 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacak olan  İstanbul Orchestra’Sion 3.Uluslararası Piyano Yarışması‘nın tanıtımı , Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin Galerisi‘nde düzenlenen bir basın toplantısı ile yapıldı.

12 Ocak Perşembe günü Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin Galerisi‘nde gerçekleşen basın toplantısında ; yarışmanın Başkanı Yann de Lansalut, Jüri Başkanı Vahan Mardirossian ve yarışmanın Onur Kurulu üyelerinden Süher Pekinel, Orçun Orçunsel ve Saba Sümer konuştu.

Yarışmanın Başkanı Yann de Lansalut, bu sene yine üst düzeyli ve yetenekli müzisyenleri tanıtmayı amaçlayan bir yarışma olacağını belirtti.

Jüri Başkanı Vahan Mardirossian ise yarışma ile ilgili bazı açıklamalar yaptı: “ 2015 yılı yarışmasına 150 kadar başvuru oldu ve adayların düzeyleri gerçekten çok yüksekti. Bu nedenle seçim yaparken yalnız iyi piyano çalan adayı değil, müziği ile bir şeyler anlatan adayları seçmeye çalıştık. 2015 yarışmasının yeniliklerinden olan orkestra ile final ve öğrenci jürisi bu sene de devam edecektir.

Jüriyi ele alacak olursak 2017 Piyano Yarışması’nın üyeleri kısmen yeniledi, böylece yeni jüride Japonya, Fransa, Türkiye ve Amerika’dan üyelerimiz olacak.

Vahan Mardirossian, kazanan adayların ve yarışmanın uluslararası tanıtımına katkıda bulunan üyeler seçmeye özen gösterdiğini de sözlerine ilave etti.

Basın toplantısında Süher Pekinel şöyle konuştu: “Bir piyanist ve Notre dame de Sion’lu olarak yarışmanın jüri üyesi ve şimdi de Onur Kurulu üyesi olmaktan çok gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Uluslararası Piyano Yarışmaları günümüzde, genç piyanistlerin kendilerini tanıtmaları için vazgeçilmez hâle gelmiştir. Bu doğrultuda,İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması genç yeteneklerin kendilerini göstermeleri için kaçınılmaz bir olanak sunuyor.”

Onur Kurulu üyesi, Orkestra Şefi Orçun Orçunsel ise şunları söyledi: “ 2008’de Notre Dame de Sion FransızLisesinin kurduğu bir orkestra olan Orchestra’Sion’nun, ülkemizde ve dünyada çok az örneği bulunur. Orchestra’Sion’nun piyano yarışması projesinin oluşumunda ve gelişiminde önemli katkıları vardır.”

3. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Jürisi :

Vahan Mardirossian (Jüri Başkanı)

Frédéric Chiu, Piyanist

Jean-Yves Clément, Yazar, Yabancı Festival Düzenleyicisi

Tamayo Ikeda, Piyanist

Gülsin Onay, Piyanist

Pierre Réach, Piyanist

Emre Şen, Piyanist

Üst düzey bir sanatsal misyon

İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek ve tanıtmaktır. Bu misyon; sanatçılara, müziklerini geliştirmelerini sağlayacak bir paylaşım mekânı sunmak, onların; dinleyiciler, müzisyenler ve uluslararası üne sahip konser sanatçılarından oluşan jüriyle buluşmalarını sağlamak arzusuyla yola çıkmıştır. İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması, genç müzisyenlerin kariyerinde önemli bir aşama olmayı arzu etmekte ve yıllar içerisinde Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi’nde ve giderek dünya çapında öneme sahip, bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.

Yarışma sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Lisesinin konser salonu’nda gerçekleştirilecektir. Adayların ön seçimi DVD ya da görsel-işitsel dosya üzerinden yapılacaktır. Yarışma halka açık dört ayrı sınavdan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik edecektir.

Birincilik Ödülü 10.000 $, İkincilik Ödülü 5.000 $, Üçüncülük Ödülü 2.500 $’dır.

Birincilik Ödülü’nü alana birçok konser vermesi teklif edilecek olup, bunlar arasında: Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu’nun yıllık programı çerçevesinde bir resital, Théâtre Saint Bonnet’de bir resital ( Bourges, Fransa), Lisztomanias’ın “Liszt’in Doğusu” 2018 Festivali’nde bir resital (Chateauroux, Fransa), Domaine Les Forges de la Vache’da doğaçlamalar dizisinde bir resital (Nièvre, Fransa), Vila-Seca 2018 Müzik Festivali’nde bir resitale katılım (Vila-seca, İspanya) bulunmaktadır. Kazanan yarışmacı daha sonra başka konserler de verebilir. Bu konserlerin listesi internet sitesinde düzenli olarak güncellenecektir.

Jüri üyeleri adaylardan birine Cap Ferret Music Festivali Akademisi’ndeki ustalık sınıflarına katılmak ve Festivaldeki Genç Yetenekler konserlerinde yer almak üzere bir haftalık burs (ders ve konaklama), ayrıca konserin videosunu verecektir (Cap Ferret, Fransa).

İlk üç ödülü kazananlara başka ek ödüller de verilebilecek olup, bunlar arasında mesela Notre Dame de Sion Lisesi Özel Öğrenci Ödülü veya Jüri üyelerinin onayladığı herhangi bir başka müzik ödülü yer alacaktır.

Tüm ödüller yarışmanın kapanışı vesilesiyle düzenlenecek bir gala gecesinde
verilecektir.

İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması 2013’ten beri saygın Alink-Algerich Vakfının üyelerinden biridir. Yarışma Organizasyon Kurulu; 2013 yılında yapılan yarışmanın jüri üyesi olan, 2015 ve 2017’deki yarışmalara Fransa’dan danışman ve 2015’te öğrenci jürisi başkanı olarak katılan sanatçı Franck Ciup’un gözetim ve uzmanlığında çalışmaktadır.

Yarışmaya Başvuru

İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışmasına aday olanların, Yarışma Organizasyon Kurulu’na gönderecekleri kayıt (DVD ya da görsel-işitseldosya şeklinde) üzerinden bir ön seçim yapılacaktır.

Bu kayıt, yarışma yönetim kuruluna en geç 1 Haziran 2017 tarihinde gönderilmelidir.

– e-posta adresi: pianocompetition.ios@nds.k12.tr

– posta adresi (damga tarihi geçerli olacaktır.):

Concours International de Piano – İstanbul – O’S

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi

Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye

34373 İstanbul – Türkiye

*****

Read Previous

13 Ocak Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

14 Ocak Cumartesi Günün Konferansı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: