Perihan Koca Görünmeyeni Görmek

Perihan Koca&Görünmeyeni Görmek 2

Haber : Kemal Gönüleri

  • Perihan Koca’nın ” Görünmeyeni Görmek 2” İsimli Kişisel Resim Sergisi , Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 Ocak Pazartesi günü açılıyor.
  • Sergi 8 Ocak akşamına kadar gezilebilecek.

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi , Perihan Koca‘nın ” Görünmeyeni Görmek 2′‘ İsimli Kişisel Resim Sergisine ev sahipliği yapıyor.

Perihan Koca‘nın ” Görünmeyeni Görmek 2” İsimli Kişisel Resim Sergisi , 2 Ocak 2017 Pazartesi günü saat 18.30 ila 21.00 arasında düzenlenecek bir kokteyl ile Sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Tarzını ”Sanatın Renkleriyle Çağdaş Fantastik Realizm” olarak tanımlayan Perihan Koca kendini ise Sanatseverlere yaptığı yazılı açıklamada şöyle anlatıyor:

“Boş tuvale baktığımda, gözlerimin perdesinde görünen renklerin, desenlerin üzerinden heyecanla ayaklarım yerde, ruhum derinliklerde, hayallerim sınırsızlığın sınırlarında dolaşırken ortaya çıkan sonuçtur görünen. Görüneni, görünmeyeni görmeye meyleden renklerim, fırçayla buluştuğunda boyut değiştirirken, bendeki beni keşfetme yolculuğuna çıkarım. Bu keşiflerimde resmin yanısıra şiir, güfte, beste denemelerim ve koro çalışmalarımla da artarak çoğalma arzusundayım.
”Renkleri, ışığın değişik dalga boylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılama” tanımının yanı sıra, sağlığı, psikolojiyi ve enerjiyi etkilemesi ile de biliriz. Benim için renklerin bir başka anlatımı da; düşünen, gören, üreten, dili, dini, yöresi, kökeni, kimliği, çevresi, ruhu, aklı, bilgisi, kültürü, geleneği, eğitimi yani tüm donanımı ile var olan insandan dışarıya sızan ifadelerdir. 
Benim için Fantastik Realizm; gerçekleri kuşanarak gerçeküstü boyutu klasik teknikle nakşeden fırçanın, yetenekle birleşerek hayal dünyasının devreye girmesiyle ortaya çıkan tablodur.
Sanat bir bütündür. Sanatın her alanı bir birini tamamlar aslında iç içedirler diyerek kendime doğru yaptığım içsel yolculuğumda; bir yanıma Resmi, bir yanıma Şiiri alırken, yazı dili ile aktarımlarımın yanı sıra, ruhumun dokunduğu güzellikleri keşfimde müziğin gizemli tınılarını ve ritmini gördüm. Özgürlüğünde nefes aldığımı hissettiren sanatın; rengini, sesini, mısralarını, satırlarını, çizgisini, ritmini yani sanatın kapsadığı alanlarda bütünü ve bütünün detaylarını keşfimde melodilerin ruhumda doğuşunu keşfettim. 
Yüreğimin renkleriyle boyadığım mısralarımda melodi ile doğuşlar yaşarken Notaya alma hususunda gayret göstererek, müziğin sözlü melodiyi giyinmesinde beste çalışmalarıma yön ve derinlik veriyorum.
Melodilerin makamlar üzerinde raksıyla ritmini mısralarda, Resimlerde görüyor, yeteneğim ve donandığım / donatıldığım kadar içerdekileri, dışarı çıkarıyor, mutlulukla güzelliklerde çoğalıyorum. Sanatın ışığında buluşturduğunuz için sizlere ve değerli okuyucularınıza sevgimle, saygımla teşekkür ediyorum.
”Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.” Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinin verdiği güç ve cesaretle sanatın ışığında; renkliliklerimizi, renklerin dilini, anlattıklarını yüreğimin renkleri ile giydirerek, şiirin renklerle ifadesi olan resimlerimde buluşturup, an’ların anılarda kalacak izlerini birlikte çizmek, paylaşmak isterim.
Değerli sanatçı ve sanat sever dostlarım; Bendeki beni keşfetmeye çalışarak, doğadan doğamıza, benden size olan bağlantıları, renklerle ifade eden keyifli yolculuğumda, renklerinizi, renklerimle buluşturmayı arzu ederek sizleri ağırlamaktan onur ve mutluluk duyarım. Saygı, sevgi ve selamlarımla… Perihan Koca

ÖDÜL, PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGELERİ; 

1) 9. geleneksel ‘’6 Ekim İstanbul’ un Kurtuluşu ve İstanbul Flaş Gazetesi ONUR ÖDÜLÜ ’’ 9 Ekim 2016 İstanbul Flaş Gazetesi tarafından, 
2) ”Yaşayan Değerlerimiz yılın kardelen Ressamı ödülü ” 07 Mart 2015 Kardelen Şiir Müzik Grubu tarafından
3) ”Dünya ya Barış gelsin” Konulu 06 Eylül 2015 Şiir ve Resim Etkinliğine Solo Resim Sergimle katkımdan dolayı ”TEŞEKKÜR BELGESİ” ÇEKSED Tarafından
4) Çeşitli etkinliklerde 5’in üzerinde PLAKET ve 10’un üzerinde TEŞEKKÜR BELGESİ 
5) Çeşitli TV Programlarında sanat üzerine söyleşilerde yer almıştır.
6) Şiirlerim kendi bestelerim haricinde, isim sahibi bestekârlar tarafından bestelenmiş ve bestelenmek üzere alınmıştır.”

Perihan Koca‘nın ‘‘ Görünmeyeni Görmek 2’‘ İsimli Kişisel Resim Sergisi , Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi‘nde 8 Ocak akşamına kadar ziyaret edilebilecek.

*****

Read Previous

2 Ocak PAZARTESİ GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

ERDAL YALÇIN RESİM SERGİSİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: