PARİS BÜYÜLENDİ

PARİS BÜYÜLENDİ

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Özgül Demir

  • Serginin açılışında  Paris Büyükelçimiz Erdem Başçı, Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu ve Dr Demir Fıtrat Önger de hazır bulundular.
  • Fehmi Bildik ile Özgül Demir’in “Souvenance D’İstanbul” isimli Kişisel Sergileri  17 Kasım 2016 Perşembe günü saat 18.00 de açıldı.
  • Kokteyl’in sponsorluğunu üstlenen Sofra Baklava ikramları ile Paris’li Sanatseverleri adeta büyüledi.
  • Sergi 5 Ocak 2017 tarihine kadar Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde ziyarete açık olacak.

Paris Anadolu Kültür Merkezi ; Ünlü Eğitmen Ressam Fehmi Bildik , Öğrencisi Özgül Demir ‘in ikili sergisine ev sahipliği yapıyor.

Fehmi Bildik ile Özgül Demir‘in “Souvenance D’İstanbul” isimli Kişisel Sergileri  17 Kasım 2016 Perşembe günü saat 18.00 de düzenlenen bir kokteyl ile Sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında  Paris Büyükelçimiz Erdem Başçı, Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu ve Dr Demir Fıtrat Önger de hazır bulundular.

Kokteylin sponsorluğunu ise Paris’te 20 yıldan bu yana Gaziantep Baklavalarının tanıtımını ve satışını yapmakta olan Özgül Demir ‘in kardeşi Sorbonne Ekonometri bölümünden mezun Deniz Demir‘in Sofra Baklava‘sı üstlendi.

Sofra Baklava‘nın mutfağının başında bulunan Özgül Demir ‘in Annesi Şükran DEMİR tarafından hazırlanan ve tepsi tepsi ikram edilen Gaziantep mutfağının eşsiz baklava çeşitleri karşısında davette yer alan misafirler adeta büyülendiler.

Fehmi Bildik ile Özgül Demir‘in “Souvenance D’İstanbul” isimli Kişisel Sergileri 5 Ocak 2017 tarihine kadar Paris Anadolu Kültür Merkezi‘nde ziyarete açık olacak.

H.Fehmi Bildik Kimdir?

1938 Yılında Adıyaman‘da doğan H. Fehmi Bildik, 1967 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü ‘nü bitirdi.

Sanat hayatı 27.Devlet Resim ve Heykel Sergisi ‘ne katılması ile başlar.

Uzun yıllar, öğretmen yetiştiren kurumlarda başarı ile çalıştı, uyguladığı öğretim metoduyla, takdirnamelerle ödüllendirildi.
1996-2000 yıllarında İngiltere, 2003 yılında Fransa ‘da batı resmini inceleme fırsatı buldu.
Bildik, pedagojik formasyonu yetkin; eğitimci sanatçı olup,manzara ressamıdır.

Birçok kişisel ve karma sergilere imza atmıştır.

Resimlerinde doğa birinci, fiğürler ise ikinci plandadır. Rengi ön planda tutan sanatçı, çalışmalarında, ışık ve yansımalar arasında fırçalarını sıklıkla kullanmıştır

Sanatçı, “Antıochus Commagenıa” adlı tablosunu, sulu boyayla yağlıboya gibi çalışmıştır. Çalışma önemlidir. Çünkü sanatçı algının temel özelliklerinden biri olan ‘ayrıntıyı görebilme’yi başarı ile tablosuna yansıtmıştır.Ayrıntıyı görebilme, fark etme; algıyı artırmak için,onu bütünleyen, tamamlayan etkinliktir. Sanatçımızda, bilginin bir çok seviyesinin bilincinde olarak, neye önem vereceğine karar vermiş ve bunu vurgulamıştır. Kendince gerekli gördüğü o bilgi konusunda yoğunlaşmış ve ayrıntıyı fark etme için uygulama yapmıştır. Ayrıntıyı fark etme bir takım işaretlerle de ifade edilebildiği halde o bilgiyi kendince gerekli gördüğü gibi aktarmıştır.

Eserlerinde dış dünyaya ait olanı, ışığı, renkleri, tepkileri, hüzünleri işlemekte ve yakalanan anlık konuları yumuşak bir üslupla resmetmiştir.

Daha çok manzara resimleri çalışan sanatçının resimlerinde, ışığın dağıttığı görünümler romantik bir tarzda yapılmıştır. Romantik tarzı daha çok suluboya çalışmalarında etkili olmuştur. Yağlıboya çalışmalarında kalın boya kullanan sanatçı, fırça ve spatula ile şekil anlatımlarını oluşturmuştur.

Dış gerçek sembolizminin ilk önemli örneği olan Empresiyonizm de, tabiat ve eşya incelemelerini derinleştirerek optik presizyon bakımından mükemmel bir seviyeye eriştirilmek ve optik bilminin yasaları içinde konuyu dağıtmak önemlidir. Bu görevi Fehmi Bildik, suluboya ve yağlıboya resimlerinde başarı ile uygulamıştır.

Sanatçının şu sözü, manzara ressamı oluşunun göstergesidir.
Ben sonsuz güzelliğinden dolayı tabiata ve renge hayranım. Doğaya olan tutkunluğumu onu resmederek doyuma ulaşmaktayım. Resimlerim benim kişiliğim ve mutluluğumdur.”

Bir doğa dostu olan sanatçının “İnsan ve Sanatı- Çağdaş Sanatla Dost Olmak” başlıklı araştırması da mevcuttur. İstanbul Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği, Rekreasyon Derneği ve Fransız Ressamlar Derneği üyesidir.

Özgül DEMİR Kimdir?

1970 Yılında Adıyaman’ın Tut ilçesinde dogdu.

Öğretmen olan babasının görevi gereği 10 yaşında Fransa’ya geldi.

İlk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra Sorbonne’da hukuk eğitimi aldı. Aynı üniversite’de «Uluslararası Sigorta Hukuku» konusunda yüksek lisans yaptı.

Başlıca hobilerinden birisi resim oldugu için; “Les Ateliers des Beaux Arts de la Ville de Paris” (Paris Belediyesi Güzel Sanatlar Atölyesi)’ de, Ressam Prof. Rémy Aron’dan 10 yılı aşkın bir süre eğitim aldı .

Başlıca çalışma alanı: “Nü, natürmort ve gravür”dür.

Basta “Louvre Müzesi” olmak üzere Paris’te yine Prof. Aron rehberliğinde ünlü ressamların eserleri üzerinde yapılan yorum çalışmalarına katıldı.

Şu anda uluslararası sigorta şirketi Groupama’nın Paris’teki Genel Merkezinde Reasürans departmanında çalışmaktadır.

Türkçe ve fransızca’nın dışında ingilizce, almanca ve latince bilen Sanatçımız çalışmalarını kendi atelyesinde sürdürmektedir.

*****

Read Previous

Pınar Kanber’den “Mukarnas”

Read Next

22 Kasım SALI GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: