Notre Dame de Sion 160 Yaşında

Notre Dame de Sion 160 Yaşında

Haber : Kemal Gönüleri

  • Yann de Lansalut , Notre-Dam­e de Sion Fransız Lisesinin 2004’ten beri Müdürlüğünü yapıyor.
  • Onun döneminde  Eski kütüphane resim “Galeri”sine, küçük kilise de “Gösteri Salonu”na dönüştürüldü. 
  • Lansalut , Şubat 2014’te lise spor salonu, dans ve fitnes salonu ile yüzme havuzundan oluşan yeni spor kompleksini hizmete açtı.
  • 2008 yılında lisenin Orchestra’Sion’u kurarak Türkiye’de kendi orkestrasına sahip olan nadir liselerden biri hâline geldi.
  • 2008 yılından beri Türkiye ile Fransa arasındaki edebî bağları güçlendirme özelliğine sahip olan Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü kurulmuştur.
  • Bu ödül, her yıl sırayla bir Türk yazara ve eseri Türkçeye çevrilmiş bir Frankofon yazara verilmektedir.

27 Kasım 1856‘da, Théodore ve Alphonse Ratisbonne kardeşler tarafından 1843’te kurulan ve eğitim alanında uzmanlaşan Notre Dame de Sion Kongregasyonuna ait on bir rahibe İstanbul’a yerleşerek Pangaltı semtinde bir yatılı kız okulunun yönetimini aldılar. Yatılı okulun öğrencileri, İstanbul’un Osmanlı Devleti’ndeki Katolik toplumunun önemli bölümünü oluşturan “Levantin” ailelerden gelmekteydi. Rahibeler kısa zamanda takdir topladılar ve İstanbul’un seçkin ailelerinin taleplerine yanıt vermek üzere diğer Hristiyanlara, Musevilere ve Müslümanlara da eğitim vermeyi kabul ettiler. Ayrı dinlere mensup öğrencileri bir araya getirmenin amacı farklı kültürlere açık, hoşgörülü ve başkalarına saygılı bireyler yetiştirmektir. Bu değerler artık Notre Dame de Sion’daki eğitimin bir parçası olmuştur. Birinci Dünya Savaşı yatılı okulun kapanmasına ve ardından rahibelerin ayrılmasına neden oldu. Pangaltı’daki bina önce mühendislik okuluna, ardından da hastaneye dönüştürüldü. 1919’da rahibeler geri döndü ve aynı yıl öğretim yeniden başladı. Cumhuriyet döneminde, eğitim programları merkezî yönetime bağlandı ve okulun tüm dinî simgeleri ortadan kalktı. Ancak okul bu değişikliklere uymayı bildi ve Cumhuriyet döneminde de ününü devam ettirdi. Manevi kızlarını Notre Dame de Sion‘a kaydettiren Mustafa Kemal Atatürk, öğrenci velisi oldu. Atatürk’ün adı okul defterinde kayıtlıdır.

1989 yılı okul için bir dönüm noktası oldu. Nitekim, kuruluşundan beri ilk defa müdür bir rahibe değil, laik bir müdür olan Richard Tampigny‘dir.

1996-1997 eğitim yılı; Notre-Dam­e de Sion Fransız Lisesinin ilk erkek öğrencileri kabulüyle karma okula dönüştüğü yıldır. Böylece “Kız Okulu” ibaresi lisenin adından kaldırılmış olur.

2000 yılından itibaren okulda yenileme çalışmalar başlatıldı ve 2004’te yeni müdür Yann de Lansalut‘nün gelmesiyle bu çalışmalar hız kazandı. Eski kütüphanenin resim “Galeri”sine dönüştürülmesiyle burada artık sergiler açılmaktadır. 26 Kasım 2006’dan bu yana küçük kilise, sahnesinde konser ve tiyatro oyunlarının yer aldığı bir “Gösteri Salonu”na dönüştürüldü. Şubat 2014’te lise spor salonu, dans ve fitnes salonu ile yüzme havuzundan oluşan yeni spor kompleksini hizmete açtı.

Okul Müdürü Yann de Lansalut‘ye göre: “Sanat ve kültür eğitimi gerçek bir eğitim politikasında vazgeçilmez bir önceliğe sahiptir. Sanatsal uygulamalar, aklın eğitiminin ayrılmaz parçasıdır.” Dolayısıyla İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesi eğitim projesini sanat aracılığıyla da gerçekleştirmeyi arzu etmektedir. 2008 yılında lisenin Orchestra’Sion’u kurarak Türkiye’de kendi orkestrasına sahip olan nadir liselerden biri hâline gelmesi de bu çerçevede olmuştur. Aynı yıl okul, Türkiye ile Fransa arasındaki edebî bağları güçlendirme özelliğine sahip olan Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü kurmuştur. Bu ödül, her yıl sırayla bir Türk yazara ve eseri Türkçeye çevrilmiş bir Frankofon yazara verilmektedir. 2013’te ise okul, bu deneyimine dayanarak, Türkiye’de benzeri olmayan bir ilk olarak NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü kurmuştur.

Kasım 2013’te, yetenekleri ve İstanbul kentinin müzik ve sanat etkinliklerini değerlendirmeyi amaçlayan Birinci Uluslararası İstanbul Orchestra’Sion Piyano Yarışması gerçekleştirilmiştir. Yarışmanın 2015’teki ikinci organizasyonunda ise bir de öğrenci jürisi oluşturulmuştur.

Edebiyat öğretiminin niteliği ve yüksek seviyesi ile daima ün yapmış olan Notre Dame de Sion Fransız Lisesi fen branşlarına da gittikçe daha fazla yatırım yapmakta ve eğitimde uygulanan yeni teknolojilerin kurulmasında (EBİT) ve bunların öğrencilere Galatasaray Üniversitesiyle ortak olarak hazırlanan sertifikalandırma çerçevesinde öğretilmesinde öne çıkmaktadır.

26 Kasım 2016’da 160. yılını kutlayacak olan Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin bu yılki programında:

Notre Dame de Sion Sanat Galerisinde “Resimde Yolculuk” Adlı Sergi

Evry-Grandbourg’daki Notre Dame de Sion’da Tayvanlı bir rahibe olan resim sanatçısı Sœur Marie- François LIN’in eserlerini sunacaktır.

1856 adlı Parfüm

Lisemizin eski mezunu Esra Kocaoğlu, “ çiçeksi, misk kokulu, odunsu. 160 yıldır bizi simgeleyen bir çiçek olan menekşe parçalarının aracılığıyla, o koku kimliğine hayat veriyor.” şeklinde tanımladığı bu parfümün üretimine katılmıştır.

– 28 Kasım’da Neslin Değişen Sesi (NDS) Okulları Bahçeşehir Yerleşkesinin Açılışı

NDS Okullarının Bomonti’deki yerleşkesi Bahçeşehir’e taşınmaktadır. Neslin Değişen Sesi (NDS) Okulları Eğitim Hizmetleri Vakfı, Sembol Okulunu “Bahçeşehir NDS Okulları” olarak yeni unvanıyla kendine katarak güçlenmektedir.

*****

Read Previous

Sedef Yavuzalp’in Sergisi KEV Sanat’ta

Read Next

“Candan Hoca ile filizlenen renkler”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: